Wyniki MR głowy a wskazania do leczenia medycznego
Proszę o stwierdzenie czy wskazany wynik badania wymaga leczenia medycznego. MR głowy Badanie wykonano przeglądowo - w sekwencjach SET1 SE TS - zależnych i FLAIR; DWI dane z wywiadu syndr psychooorganicum. Pojedyńcze drobne, o wym. do 3 mm, hiperintesywne oogniska w obrazach T2 znależnych FLAIR bez efektu masy bez cech restrykcji dyfuzji widoczne sa obustrone w istocie białej obu półkul możgo sugerujace zmiany naczyniopochodne. Reszta badania w granicy normy.

KOBIETA, 58 LAT ponad rok temu
Piotr Jurczyk
43 poziom zaufania
Witam. Wymienione ogniska to, tak jak sugeruje opis radiologiczny, prawdopodobnie skutek istniejącej choroby sercowo-naczyniowej. W ich przypadku (zwłaszcza proponowanego związku z zespołem psychoorganicznym), celem będzie profilaktyka wystąpienia dalszych zmian (a w szczególności udaru mózgu), czyli: kontrola chorób współistniejących (nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zaburzeń gospodarki lipidowej, otyłości) i przyjmowanie leków zgodnie ze wskazaniami ustalonymi przez neurologa lub kardiologa lub lekarza POZ. W przypadku pewnego rozpoznania zespołu psychoorganicznego wskazane będzie leczenie w Poradni Zdrowia Psychicznego. Pozdrawiam.