Wyolbrzymianie rzeczywistości

Jakim terminem określa się zjawisko, gdy ktoś wyolbrzymia opisywaną rzeczywistość - ale nie dlatego, by zrobić na słuchaczu wrażenie, ale stąd, że naprawdę widzi świat w taki zdeformowany sposób? Np. rysę na płytce podłogowej widzi jako "połamane, wyrwane kafelki", lekką stłuczkę jako "śmiertelny wypadek" - i jest tym przerażona, jakby to rzeczywiście się zdarzyło?

Wszystko zależy od stanu, wieku i motywacji do tego typu działań określonej osoby i czy pozostaje wobec tego krytyczna. Jeśli jest Pani mocno zaniepokojona zachęcam do konsultacji psychologicznej lub psychiatrycznej.

Dzień dobry!

Podobne zachowania mogą mieć miejsce w wielu różnych zaburzeniach i mają w zależności od tego różny charakter, mechanizm powstawania i zadanie. Konieczny jest dłuższy kontakt diagnostyczny z tą osobą, aby trafnie opisać zjawisko.

Pozdrawiam!