Wysokie ciśnienie i puls oraz ciągłe zmęczenie

Mam ciśnienie 130 do 140, puls 110 do 120, ważę 98 kg, wzrost 183 (BMI29,5), jestem ciągle zmęczony, silnie się pocę. Zmęczenie może też wynikać z dystymii przemienionej w anhedonię. Czy powinienem leczyć puls, czy schudnąć, czy jeśli się uda schudnąć powinienem odstawić leczenie?
MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu

Nieprzyjmowanie leków w nadciśnieniu tętniczym

Utrzymanie prawidłowej wagi ciała, niepalenie tytoniu, aktywność fizyczna ? te czynności mogą uchronić przed rozwojem nadciśnienia tętniczego. Jednak czy w przypadku jego wystąpienia konieczne jest leczenie farmakologiczne? O tym opowiada dr Piotr Gryglas, kardiolog.

Lek. Marta Gryszkiewicz
97 poziom zaufania

Przede wszystkim powinien Pan schudnąć. Zmniejszenie masy ciała często wpływa także na obniżenie wartości ciśnienia tętniczego i tętna. Poza tym powinien się Pan zgłosić do lekarza rodzinnego w celu diagnostyki nadczynności/niedoczynności tarczycy - wskazane oznaczenie poziomu TSH na czczo. Nie wiem dokładnie o odstawienie jakiego leczenia Panu chodzi - psychiatrycznego czy chorób somatycznych?Odstawienie każdego leczenia przewlekłego powinno być skonsultowane z lekarzem, który je ustalał. Jeśli to nie możliwe, to z lekarzem rodzinnym. Nie należy samodzielnie ustalać i odstawiać leczenia.

0

Witam serdecznie,

Z pewnością powinien Pan zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe. Wysokie ciśnienie oraz zmęczenie jest najprawdopodobniej następstwem nadwagi. W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pana temat aby zalecić konkretną dietę ale skupi się Pan na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinien Pan również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Ułożenie indywidualnie dostosowanej do Pana potrzeb diety wymaga spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego.
Dieta powinna być pełnowartościowa i zbilansowana, nie może kojarzyć się z głodówką a stać się zdrowym stylem życia.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pana dziennego zapotrzebowania energetycznego zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty