Wysokie poziomy glikemii w godzinach brzasku

Od jakiegoś czasu choruję na cukrzycę typu 1 i często zdarzają mi się sytuacje, że budzę się z cukrem około 250-280 mg/dl, a zdarza się nawet do 400 mg%, chociaż na noc nie jem nic słodkiego, ostatni posiłek najpóźniej o 19:00. Cukry około 22:00 często są w jako takiej normie, tzn. 110-150 mg%. Jestem leczona insuliną szybko działającą. Mój lekarz twierdzi, że nie powinnam się przejmować, ponieważ na początku choroby podobne wahania glikemii są normalne, a efekt brzasku, jak to nazwał, sam w końcu minie w trakcie leczenia. Mam kłopot, ponieważ chodzę do liceum, w tym roku zdaję maturę, a wysoki cukier rano sprawia, że do południa nie mogę się pozbierać, chociaż go zbiję. Czuję się ospała i ociężała, chodzę zmęczona, wtedy trudniej mi się uczyć i nie wiem, co powinnam z tym zrobić. Pozdrawiam, Sonia

ponad rok temu

Pompa insulinowa

Pompa insulinowa to urządzenie, które pomaga normalnie funkcjonować osobom cierpiącym na cukrzycę. Jak działa ten sprzęt? Obejrzyj filmik i dowiedz się więcej o pompie insulinowej.

Witam!

Tak zwany efekt brzasku to poranne hiperglikemie, wywołane działaniem hormonów zwiększających stężenie glukozy we krwi. Poza nim są jeszcze inne przyczyny porannych hiperglikemii, tzw.efekt Somogyi czyli hiperglikemia w odpowiedzi na wcześniejsze niedocukrzenie nocne, czy hiperglikemia związana z niewystarczającą dawką insuliny. W każdym przypadku porannych hiperglikemii trzeba ustalić ich przyczynę, tu polecany jest pomiar cukru w nocy, najoptymalniej o godz. 3 przez kilka dni.

Podsumowując, Pani poranne cukry są nieprawidłowe i zdecydowanie za wysokie, wymaga Pani weryfikacji przyczyny i rozważenia zmiany sposobu leczenia - zastosowanie odpowiedniej dla Pani problemu insulinoterapii, być może pompy insulinowej. Jest Pani młodą osobą i bardzo ważne jest dla Pani wyrównanie cukrzycy. Proszę więc udać się z tym problemem do diabetologa.

Pozdrawiam.

0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty