Wywoływanie omdlenia u nastolatków

witam, ostatnio w mojej szkole koledzy robia sobie zarty z nauczycieli i wywoluja sztuczne omdlenia przez hiperwentylacje (najpierw gleboko oddychaja przez ok 40sekund a nastepnie wkladaja kciuka do buzi i dmuchaja tak aby powietrze z buzi im nie uciekalo). Jakie moga byc konsekwencje takiego omdlenia? Czy to moze powaznie wplynac na ich zdrowie? Czy po czyms takim mozna stac sie "roslinka"? Jak pomagac w takich sytuacjach (niektorzy gdy upadna maja drgawki ciala)? Zgóry dziękuje za odpowiedź:)

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Takie działanie jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Oczywiście nie u każdej osoby może wywołać groźne powikłania ale hiperwentylacja i wspomniane nadymanie się może spowodować nawet zatrzymanie akcji serca co w rezultacie może być bardzo groźne.