Z czego mogą wynikać takie problemy z przełykaniem?

Dzień dobry, Wracam po L4 ale nie do końca czuje się zdrowa, choć już to inne przyczyny. Ogólnie byłam kilka dni za granicą i chyba za dużo słońca i być może zatrucie. Czułam się nieswojo pod koniec, miałam mdłości, raz zwymiotowałam. W Polsce już poszłam do lekarza, miałam podwyższoną temperaturę i mdłości, lekarz przepisał coś osłonowego na jelita. Po przyjmowaniu leków, zaczęłam mieć problem z przełykaniem, suchość w gardle i je odstawiłam. Ogólnie zwolnienie się skończyło, a ja czuję się ok, natomiast mam czasem problemy z tym przełykaniem. Czuje taką gulę w gardle, ostatnia noc była ciężka. Nie mogłam zasnąć bo czułam jakbym się dusiła, czy to może być przyczyną psychiczna, stres?
KOBIETA, 29 LAT 4 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

oczywiście, przyczyną duszności i guli w gardle może być stres. Często są to objawy nerwicowe. W pierwszej kolejności trzeba jednak wykluczyć inne przyczyny, które również mogłyby objawiać się problemami z przełykaniem, suchością w gardle czy uczuciem ucisku i dusznościami.

W związku z tym zachęcamy do kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu. Po wykluczeniu przyczyn fizycznych warto przyjrzeć się kwestiom psychicznym. W tym celu konieczny będzie kontakt z psychologiem bądź psychoterapeutą.

Nasi eksperci udzielali odpowiedzi na podobne pytania pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problem-z-przelykaniem-sliny-w-stresujacych-sytuacjach,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-przelykaniem-a-nerwica,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-przelykaniem-a-objawy-fobii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.