Zaburzenia pracy tarczycy

Witam Mam zaburzenia pracy tarczycy. Raz nadczynność, raz niedoczynność. Lekarz powiedział że moja tarczyca zwariowała. Robiłam dzisiaj wyniki: TSH 2,9 ft4 11. Czy takie wyniki są wskazaniem do leczenia farmakologicznego? Może te zaburzenia wynikają z innych przyczyn poza tarczycowych? proszę o radę

Dzień dobry,

Niestety nie napisała Pani, czy wyniki są obecnie efektem przyjmowania jakichś leków na tarczycę. Jakie są objawy? Warto oznaczyć przeciwciała antyTPO i aTG, ew. TrAB,jeśli nadczynność tarczycy była somoistna, a nie była wynikiem nadmiaru hormonów spowodowanego przyjmowaniem zbyt dużej dawki L-tyroksyny. Jeśli planuje Pani ciążę, to TSH należy obniżyć < 2,5, a więc konieczne jest leczenie. Proszę udać się do endokrynologa, który po wysłuchaniu Pani historii choroby i dokładnym zbadaniu Pani podejmie decyzję co do dalszego postępowania. Warto również wykonać usg tarczycy.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Zgadzam się USG tarczycy powinno być obowiązkowym badaniem. Tarczyca czasami lubi wariować z niedoczynności przechodzi w nadczynność, dobór dawki hormonów czasami trwa jakiś czas. Warto też zadbać o swoją dietę, regularność posiłków (4 co 4 godz), niski IG. Jeśli nie zadba się o swoja dietę i doprowadza do wahania poziomu cukru we krwi to nie pomaga Pani swojej tarczycy. Insulina i glukagon to hormony, jedne zaburzone czyli tarczycy wystarczą.