Zaczęłam miesiączkować i pobolewa mnie jajnik - czy to sugeruje chorobę jajników?

Witam! Jestem nastolatką i mam 15 lat. Równo rok temu zaczęłam miesiączkować. Przez pierwsze 3, 4 miesiące okres miałam co miesiąc, oczywiście nieregularnie. Mniej więcej od 5 miesiąca, odkąd zaczęłam miesiączkować, okres dostawałam co drugi miesiąc i tak zostało do dzisiejszego dnia, nadal jest nieregularny ale tym się akurat nie przejmuję. Zdarzało się również tak, że bolały mnie jajniki a raz miałam coś takiego w podbrzuszu jak kolka, przynajmniej tak to odczuwałam. Koleżanka powiedziała mi, ze mogę mieć coś z jajnikami. Czy to prawda? Dlaczego tak dziwnie miesiączkuję? Pomocy! Z poważaniem, Karolina

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Prawidłowy cykl miesiączkowy powinien trwać od 21 do 35 dni, czasem ich długość waha się między 20 a 45 dniami, ale jeżeli są regularne uznaje się je za prawidłowe.
Nieregularna miesiączki u nastolatek, które dopiero zaczynają miesiączkować nie powinny być powodem do niepokoju, ponieważ jest to konsekwencja niedojrzałości układu hormonalnego. Sytuacja taka powinna samorzutnie ustabilizować się w ciągu 2-3 lat od pierwszego krwawienia.
Nie napisałaś w którym okresie cyklu miały miejsce dolegliwości bólowe. Przykładowo pojawienie się kłucia lub pobolewania po jednej ze stron podbrzusza często wiąże się z wystąpieniem owulacji. Przyczyn bólu jajnika może być jednak wiele, szczególnie niepokojące są stałe bóle.
W razie jakichkolwiek wątpliwości warto udać się do lekarza ginekologa, który przeprowadzi podstawowe badania (m.in. USG narządu rodnego) wykluczające organiczne przyczyny dolegliwości.
Pozdrawiam serdecznie!