Zakładanie wkładów koronowo-korzeniowych w przypadku leczenie trzech zębów obok siebie

Witam, mam pytanie z zakresu protetyki dentystycznej. Czy sensowne jest zakładanie wkłądów koronowo-korzeniowych, w przypadku gdy do wykonania są 3 zęby obok sibie ? ( dokładnie góra 1-1-2) - Najlepszą opcją byłyby oczywiście implanty, ale koszt jest porażający, zwłąszcza że do protetyki mam jeszcze kilka innych zębów. Pytanie poboczne - czy są predyspozycje genetyczne, do łamliwości zębów ? ok 75% ludzi w mojej rodzinie, ma problemy z zębami, najczęściej rozpoczynane przez łąmanie się zebów.

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

jeśli istnieją wskazania do założenia wkładów ( a te zależą od ilości zdrowej tkanki zęba ) - to TAK jak najbardziej ma to sens
nie znam zależności pomiędzy skłonnościami genetycznymi a łamliwością zębów, jeśli już to "genetyka" będzie wpływać na podatność na próchnicę
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Jeśli zęby 1-1-2 są po leczeniu kanałowym ( lub będą przeleczone ) oraz ilość tkanki zębów jest wystarczająca to powinien Pan zdecydować się na wkłady koronowo - korzeniowe oraz korony protetyczne.
Wszczepienie implantów wiąże się z usunięciem zębów, które obecnie znajdują się w Pana jamie ustnej - jeśli nie ma do tego wskazań, nie powinien Pan ich usuwać.
Dla najlepszej estetyki odcinka przedniego najlepiej wykonać wkłady z włókna szklanego oraz korony pełnoceramiczne na podbudowie cyrkonowej.
Jeśli chodzi o łamliwość czy psucie się zębów wpływ mogą mieć zarówno uwarunkowania genetyczne oraz choroby ogólnoustrojowe ( też z okresu dzieciństwa ).