Zatrucie pokarmowe u 10-letniego dziecka

moje 10-cio letnie dziecko ma wymioty od 3 w nocy wymiotowała 3 razy ,ma też skurczowe bóle brzucha .prawdopodobnie zaszkodziły jej suszone pomidory w oleju które,bardzo lubi i zjadła na wieczór 2 kanapki z nimi.Co robić?czy podac nospę i w jakiej dawce?do picia daję jej rumianek po troszeczku.W nocy dalam jej 2 razy po8 kropli żołądkowych .jak długo czekać ,a kiedy iść do lekarza?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Do lekarza najlepiej zgłosić się nazajutrz (po opisanej nocy). Dawka dla dzieci powyżej 6 r.ż to 80-200 mg/d w 2-5 dawkach podzielonych. Sugeruję zacząć od najmniejszej dawki na początek - (40 mg) i obserwować jak reaguje organizm. Należy pamiętać, że przy zatruciach pokarmowych organizm jest narażony na odwodnienie - nie należy więc zapominać o podawaniu dziecku płynów. W aptece bez recepty dostępne są elektrolity w saszetkach które należy dodawać do wody, by zapobiec zaburzeniom elektrolitowym związanym z wymiotami.