Zdrowa dieta w celu wymodelowania sylwetki dla 13-latki

Witam. Mam 13 lat, 153 cm wzrostu i ważę 47. Moja sylwetka jest okropna, mam grube uda, łydki i brzuch. Chciałabym zdrowo schudnąć, "wymodelować" sylwetkę. Dodam, że nie urosłam od 2 lat ani centymetra, martwię się tym, nie wiem jak o siebie zadbać, żeby choć trochę urosnąć. Chciałabym dietę składającą się z domowych składników, a nie załóżmy - indyk, oliwki itp. Bardzo proszę o radę! Chcę wyrobić się z dietą i odchudzaniem w ciągu wakacji. Dziękuję i pozdrawiam!!

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Wskaźnik masy ciała przy podanych parametrach znajduje się w normie. Sama sylwetka wynika więc z naturalnej budowy ciała, co nie jest w pełni uzależnione od diety. Można jednak popracować nad wymodelowaniem sylwetki, poprzez wprowadzenie zdrowego stylu życia.
Opiera się on na kilku ważnych zadach. Po pierwsze niezwykle istotna jest regularność spożywania posiłków - w ten sposób metabolizm stabilizuje się, co zapobiega odkładaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej "na zapas". Warto wprowadzić 5 posiłków dziennie. Jednocześnie jednak wśród tych posiłków przeważać powinny zdrowe produkty - spośród produktów zbożowych są to przede wszystkim pełnoziarniste makarony, pieczywo i brązowy ryż. Źródłem białka w diecie powinno być chude mięso (głównie drób) i ryby. Cenne w diecie jest też mleko i produkty mleczne obfitujące w wapń, który wspomaga rozwój kości.
W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się dużo świeżych (lub gotowanych na parze) warzyw i owoców - są one bogate w witaminy i składniki mineralne, a także zawierają dużo błonnika, który wspomaga pracę jelit i daje uczucie sytości.
Unikać należy natomiast kalorycznych produktów - zwłaszcza przekąsek typu chipsy i słodyczy oraz napojów słodzonych (soki, coca cola, wody smakowe itp.)
Niezwykle ważna jest też aktywność fizyczna - istnieje wiele ćwiczeń modelujących poszczególne partie ciała, które należy włączyć do codziennego programu dnia. Warto też odnaleźć swoją pasję sportową w jakiejkolwiek dyscyplinie - może to być bieganie, taniec, jazda na rowerze, pływanie, czy joga. Stosowanie się do tych rad wpłynie na poprawę modelu sylwetki i wzmocni kondycję oraz zdrowie