Zespół Cotarda a depresja

Jak częsta jest choroba Zespół Cotarda? Są duże szanse na załapanie jej podczas depresji?

Zaburzenie to, polegające na występowaniu urojeń o charakterze nihilistycznym (np. chory uważa się za zmarłego), jest diagnozowane bardzo rzadko, więc szanse na "złapanie go" są minimalne. Pozdrawiam

Dzień dobry!

Tzw. zespół Cotarda to urojenia dotyczące własnego nieistnienia, nie odczuwania własnego ciała, bycia martwym. Najczęściej pojawia się właśnie w przebiegu ciężkiej depresji, schizofrenii lub epizodu psychotycznego. Zdecydowanie nie jest to jednak powszechna diagnoza. Wobec ogólnej liczby pacjentów cierpiących na epizody depresji, objawy zespołu Cotarda są bardzo rzadkie.

Pozdrawiam!

Zespół Cotarda to bardzo rzadkie zaburzenie, towarzyszy ciężkiej depresji. Dla depresji charakterystyczne są negatywne myśli o sobie, świecie i przysłości. Zdarza się, że w ciężkim przebiegu depresji, myśli te są na tyle nasilone, ze przybierają postać urojeń - uporczywych, fałszywych przekonań. Zespół Cotarda charakteryzuje się występowaniem jednego rodzaju urojeń, które mogą pojawć się w depresji. Przy prawidłowo leczonej depresji nie powinny się pojawić takie komplikacje, proszę jednak stosować się do zaleceń lekarza oraz być może rozważyć dodatkowo psychoterapię.

Jest to rzadkie zaburzenie. Wszystko zależy od objawów i przebiegu leczenia. Jeśli ma Pani obawy, warto otwarcie porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym.