Zimne poty i osłabienie

Witam serdecznie. Mam 62 lata jestem mężczyzną i mam problem ze swoim zdrowiem. Od ok. 8-9 m-cy występują u mnie zimne poty i jestem bardzo słaby. Byłem u swojego lekarza rodzinnego który dał mi skierowanie na podstawowe badania krwi i moczu, oraz skierowanie do endokrynologa. Wszystkie badania są dobre i endokrynolog wykluczył tarczycę. W związku z czym lekarz rodzinny przepisał mi tylko różnego rodzaju witaminy na wzmocnienie a ja się w dalszym ciągu żle czuję. Proszę o odpowiedz. co mam dalej robić? Czy brac te witaminy i czekac na poprawe czy szukac innego lekarza? Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Niestety nie sprecyzował Pan dokładnie co Pana niepokoi w stanie Pana zdrowia. Jest to natomiast o tyle istotne, że tylko dokładny wywiad w połączeniu z badaniem fizykalnym i wynikami badań dodatkowych pozwalają postawić konkretną diagnozę i wdrożyć dalsze postępowanie. Sugeruję zatem ponowną konsultację z lekarzem POZ.

Magdalena Mroczek

Dolegliwości, które Pan opisuje mogą wystąpić w przebiegu bardzo wielu różnych chorób. Ważne jest zebranie odpowiedniego wywiadu i badanie fizykalne. Proszę raz jeszcze zapisać się do lekarza rodzinnego i ponownie wykonać podstawowe badania krwi i moczu. Dolegliwości, które Pan opisuje mogą wystąpić też w przebiegu wielu groźnych chorób tj. nowotwór. Czasami jednak przyczyną ich występowania jest np. silny stres. Ważne jest w jakich dokładnie okolicznościach występuje pocenie się.

Zimne poty mogą wystąpić w przebiegu niedoczynności tarczycy. U Pana hormony były w normie. Warto jednak poza TSH zbadać również fT3 i fT4, aby wykluczyć niedoczynność tarczycy. Poza tym za zimne poty mogą odpowiadać niektóre stany emocjonalne, takie jak nadmierny stres czy napady paniki. Zimne poty występują też w przebiegu chorób bakteryjnych i wirusowych. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na występowanie nocnych potów w nocy, których nie można wytłumaczyć infekcją czy gorączką. Są one bardzo zlewne, nieraz tak silne, że wybudzają pacjenta ze snu. Tego typu pocenie się może być związane z nowotworem. Poza tym może towarzyszyć im np. chudnięcie. Jeśli tego typu objawy występują u Pana proszę natychmiast zgłosić się do lekarza w celu natychmiastowego wykluczenia choroby nowotworowej. Czasami zimne poty występują w cukrzycy, w stanach hipoglikemii, kiedy to stężenie cukru we krwi spada poniżej 55 mg/dl. Towarzyszyć temu może trzęsienie się dłoni i omdlenia. Czy był u Pana badany poziom cukru we krwi i czy cukrzyca została wykluczona?

Radzę raz jeszcze zgłosić się do lekarza rodzinnego. Przyczynę tego typu dolegliwości należy koniecznie wyjaśnić i nie można lekceważyć tego stanu.