Zmęczenie, zawroty głowy i brak apetytu u 10-latka

Witam, mam syna w wieku 10-ciu lat, od ok 2 miesięcy zaczął się źle czuć: ciągłe zmęczenie,zawroty głowy, od miesiąca te obiawy się nasiliły i doszedł brak apetytu na widok jedzenia jest mu niedobrze, zrobiłam mu badania krwi i jedyna nieprawidłowość to poziom TSH wynosi 5,380 czy to jest dużo za wysoki wynik i czy można już mówić o niedoczynności tarczycy, syn na stałe przyjmuję DEPAKINE bo choruje na padaczkę, czy te leki mogą mieć jakiś wpływ na TSH. Dziękuję i pozdrawiam

Witam Panią,

Przyjmowany przez Pani syna Depakine może może wywoływać nieprawidłowe wyniki badań czynności tarczycy o nieznanym znaczeniu klinicznym (niestety nie ma dokładnych badań na temat wpływu walproinianu sodu na stężenie TSH). Z uwagi na podwyższone stężenie TSH syn bezwględnie wymaga włączenia leczenia substytucyjnego L-tyroksyną. . Przed włączeniem leku należy oznaczyć przynajmniej stęzenie FT3 i FT4 we krwi rano na czczo, tak, aby dobrać odpowiednią dawkę leku. Zbyt niski poziom obwodowych hormonów tarczycy może mieć negatywny wpływ na zdrowie syna, dlatego ważne jest włączenie w leczeniu substytucji L-tyroksyną. Syn poczuje się lepiej i będzie prawidłowo się rozwijał. Proszę w miarę możliwości jak najszybciej udać się z synkiem do endokrynologa.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz