Zrosty w macicy po cesarskim cięciu a bezpieczeństwo płodu

Witam, Mam zrosty w macicy po cesarskim cięciu a jestem w 6 tyg ciąży. Mój ginekolog z trudem w macicy znalazł pęchrzyk. Czy te zrosty stanowią niebezpieczeństwo dla rozoju mojego dziecka?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Zrosty mogą stanowić przeszkodę mechaniczną dla rozwijającej się ciąży, a więc poniekąd mogą stanowić dla niej zagrożenie (jest to jednak rzadkie zjawisko). O szczegóły należy zapytać swojego lekarza ginekologa, który na podstawie obrazu w USG jest w stanie ocenić skalę zjawiska i dokładniej określić i ocenić stan faktyczny i ewentualne ryzyko.
Zrosty pojawiają się u każdej osoby po operacjach brzusznych. Wiele kobiet rodzi 2 czy 3 dzieci poprzez cięcie cesarskie bez komplikacji, proszę więc być dobrej myśli i nie martwić się na zapas.