Trwa ładowanie...

Białe kropki na ustach – jak się ich pozbyć?

Avatar placeholder
02.12.2022 13:06
Białe kropki na ustach mogą być skutkiem powiększania ust kwasem hialuronowym.
Białe kropki na ustach mogą być skutkiem powiększania ust kwasem hialuronowym. (Adobe Stock)

Białe kropki na ustach mogą pojawić się z bardzo wielu powodów. Zdarza się, że są to zmiany fizjologiczne. Bywa jednak, że ich obecność to skutek zatkania mieszków włosowo-łojowych przez nadmiar łoju lub powiększania ust kwasem hialuronowym. Czy można się ich pozbyć? Jeśli tak, to w jaki sposób?

spis treści

1. Co oznaczają białe kropki na ustach?

Białe kropki na ustach to najczęściej objaw gromadzenia się sebum, czyli łoju, w gruczołach łojowych (plamki Fordyce’a). Inne możliwe przyczyny to prosaki oraz niepożądany skutek powiększania ust kwasem hialuronowym.

Co to są plamki Fordyce’a

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Plamki Fordyce’a to fizjologicznie zmiany obecne na skórze i błonach śluzowych, które tworzą wskutek gromadzenia się sebum w gruczołach łojowych. Mogą być nie tylko białe, ale również żółte bądź różowe.

Struktury pojawiają się w obrębie i okolicy mieszków włosowych zarówno pojedynczo, jak i w większej ilości. Są bardzo małe, o wielkości kilku milimetrów. Nie bolą, nie swędzą, nie można się nimi zarazić. Nie są związane z żadną chorobą. Co najwyżej mogą stanowić problem kosmetyczny.

Powstawaniu białych kropek na ustach sprzyja wysoki poziom lipidów we krwi, zwłaszcza cholesterolu i trójglicerydów oraz dieta zasobna w węglowodany i tłuszcze.

Plamki są obecne już w chwili narodzin, a ich liczba zwiększa się w okresie dojrzewania, co ma związek ze zmianami w zakresie gospodarki hormonalnej.

2. Białe kropki na ustach - prosaki

Białe, drobne zmiany skórne, które pojawiają się na twarzy, głównie pod oczami, na powiekach, czole, nosie lub skroniach, ale także w okolicy ust, to prosaki. Te milimetrowe grudki o białym, kremowym lub żółtym odcieniu, które wystają nad powierzchnię skóry nie bolą, nie swędzą i nie można się nimi zarazić. Ich nazwa pochodzi od nasion prosa, które przypominają.

Prosaki są wynikiem zatkania mieszków włosowo-łojowych przez nadmiar łoju. To sprawia, że w zablokowanych ujściach gruczołów łojowych gromadzi się masa rogowo-łojowa. Na pojawianie się prosaków wpływają predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry.

3. Białe kropki na ustach po kwasie hialuronowym

Białe kropki na ustach mogą pojawić się także w związku z zabiegiem powiększania ust kwasem hialuronowym. Czy to groźne? To zależy. Najczęściej to nic innego jak bardziej widoczne gruczoły łojowe. Wywinięcie warg powoduje uwidocznienie się plamek, które wcześniej były niezauważone.

Mogą to być również białe plamki martwicze. Te pojawiają się natychmiast po zabiegu. Ponieważ są symptomem wskazującym na zaburzenia krążenia, obserwuje się także zbielenie lub zsinienie ust, często także wzmożone napięcie i owrzodzenie, które trudno się goi. Częściowa martwica wywołana zatkaniem światła naczynia, o której mowa, to najbardziej niebezpieczne, ale i rzadko spotykane powikłanie zabiegu.

4. Jak usunąć białe kropki na ustach?

Aby pozbyć się białych kropek na ustach, można sięgać po różne domowe sposoby. Nie należy jednak usuwać zmian mechanicznie, ponieważ grozi to nadkażeniem bakteryjnym.

Bardzo ważne jest zadbanie o kondycję ust. Podstawa to złuszczanie skóry, nawilżanie i odżywanie. W pielęgnacji warg sprawdzą się zarówno gotowe kosmetyki z drogerii czy apteki (pomadki, maseczki, peeling z dodatkiem kwasu glikolowego, migdałowego, AHA, BHA, PHA,) ale także produkty spożywcze, takie jak miód, olej jojoba, płatki owsiane, z których można tworzyć domowe maski i peelingi.

Kluczowa, jak niemal zawsze, jest dobrze zbilansowana dieta (nie może w niej zabraknąć witaminy A, E, D oraz olejów roślinnych) oraz ograniczanie spożywania cukrów, węglowodanów, soli, tłuszczów trans oraz napojów gazowanych. Dobrze również rzucić palenie, nie przesadzać z alkoholem oraz kawą i mocną czarną herbatą.

Trzeba także pamiętać o optymalnym nawadnianiu organizmu. Podstawa to pić co najmniej 1,5 litra wody, najlepiej niegazowanej. Na prosaki pomogą okłady z olejku rycynowego, który działa antybakteryjnie i pomaga regulować pracę gruczołów łojowych czy olejku herbacianego, który pomaga złuszczać skórę.

Można sięgać również po kremy z kwasami o właściwościach złuszczających. O pomoc można także poprosić kosmetyczkę lub dermatologa, który na podstawie obrazu klinicznego ustali rozpoznanie i zaproponuje odpowiednie leczenie.

W gabinecie kosmetycznym można zastosować różne zabiegi, na przykład lekko złuszczające naskórek, mezoterapię mikroigłową, zabieg laserowy, peeling chemiczny, mikrodermabrazję, nakłuwanie grudek na twarzy igłą pod odpowiednim kątem czy elektrokoagulację (wykorzystuje prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości) w przypadku prosaków.

Gdy białe plamki po powiększania ust kwasem hialuronowym są nieestetyczne czy niepokojące, należy skontaktować się z osobą, która wykonywała zabieg.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze