Trwa ładowanie...

Twarz

Twarz

Skóra na twarzy to cera. Typ cery zależy od wielu czynników, takich jak: geny, klimat, rasa, płeć, stan zdrowia, tryb życia, sposób pielęgnowania. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje cery: suchą, tłustą i mieszaną. Oprócz tego istnieje również cera wrażliwa, naczynkowa, trądzikowa, dojrzała i normalna. Cera normalna to ładna cera, która jednak nawet mimo dobrej kondycji potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Do każdego typu cery należy używać odpowiednich kosmetyków. Nieprawidłowa pielęgnacja twarzy może wywołać problemy z cerą, przedwczesne zmarszczki i nadmierne przesuszenie lub natłuszczenie.

Cera tłusta wymaga utrzymywania równowagi w pracy gruczołów łojowych. Na tłustej skórze twarzy często widoczne są rozszerzone pory i zaskórniki. Łojotok pomagają redukować niektóre preparaty doustne, np. tabletki z drożdży piwnych. Cera mieszana posiada cechy dwóch rodzajów cer: suchej i tłustej. Partią, która charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum, jest tzw. strefa T, czyli czoło, nos i broda.

Pielęgnacja cery mieszanej jest trudna. Najlepiej stosować równocześnie dwa kremy: matujący i nawilżający. Do demakijażu warto wybierać łagodne żele, tzw. soap-free, czyli bez mydła. Twarz wymaga szczególnej troski. Czasem pojawiają się na niej niechciane defekty: krostki, widoczne piegi, opryszczka, bąble po ukąszeniu owadów, cienie pod oczami. Niektóre zmiany skórne wymagają konsultacji z lekarzem i leczenia dermatologicznego. Innych wcale nie trzeba usuwać, nawet dodają dziewczęcej filuterii i animuszu, np. piegi. By skóra twarzy wyglądała młodo i świetliście, warto codziennie wieczorem zmyć dokładnie makijaż, oczyścić cerę, przemyć ją tonikiem i wklepać krem na noc. Takie drobne zabiegi pielęgnacyjne nie pochłaniają wiele czasu, a doskonale odżywiają.