Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Elwira Kowalska

Melisa na sen - działanie i przygotowanie naparu

Avatar placeholder
05.05.2023 16:14
Melisa na sen - działanie i przygotowanie naparu
Melisa na sen - działanie i przygotowanie naparu (Zdjęcie autorstwa zrenate / CC0 1.0)

Regularnie stosowana na bezsenność przynosi spodziewane efekty. Nie należy zapominać jak potrzebny jest sen. Zdrowy sen zapewnia szybszą regenerację organizmu i powolne starzenie.

spis treści

1. Melisa jako środek na sen

Zioła uspokajające pomagają ukoić nerwy i rozdrażnienie. Dzięki temu zmniejszają napięcie organizmu. Ma to wpływ na jakość snu. Zdrowy sen jest możliwy dopiero gdy organizm poradzi sobie ze stresem i wzburzonymi nerwami. Kłopoty i problemy, które przynosimy ze sobą do sypialni mają wpływ na bezsenność. Melisa zawiera specjalne olejki lotne, które wpływają kojąco na nasz system nerwowy. Regularne picie herbatki z melisy pomoże opanować emocje, uciszy organizm, zlikwiduje męczące objawy (bóle brzucha i głowy, palpitacji i kołatanie serca, przywróci regularne bicie serca). W ten sposób melisa pomaga wygrać z bezsennością.

2. Inne zastosowanie melisy

Jest stosowana jako lek na trudne do opanowania nerwy i stres, wpływa na poprawę samopoczucia. Dawniej wierzono, że regularne stosowanie melisy przedłuża życie. Działa łagodząco na podrażnienia układu trawiennego. Pomaga zlikwidować nudności i wymioty, poprawia apetyt. Jest wykorzystywana w leczeniu czerwonki i zapalenia okrężnicy.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Likwiduje problemy trawienne, które powstały w wyniku nerwowości. Łagodzi objawy nerwicy i depresji: palpitacje i kłucie serca oraz jego nieregularne bicie. Pomaga zlikwidować silne bóle brzucha, które dopadają kobiety w czasie miesiączki. Melisa wpływa łagodząco tez na inne objawy PMS, tj. depresja, niecierpliwość oraz bezsenność. Likwiduje bóle głowy, migreny, zawroty głowy i dźwięczenie w uszach. Wykorzystywana jest podczas grypy. Herbatka z melisy działa napotnie, dzięki czemu obniża gorączkę.

Jest skutecznym lekarstwem na objawy przeziębienia. Pomaga pozbyć się kaszlu i kataru. Zbija wirusy. Tym samym leczy opryszczkę oraz zapobiega jej ponownemu powstawaniu. Powinni ją pić wszyscy alergicy, gdyż wspomaga funkcje ochronne organizmu w walce z alergenami. Pomaga leczyć infekcje wirusowe oraz nietrzymanie moczu.

3. Przyrządzanie melisy

Liście wykorzystuje się do zrobienia naparu, nalewki, kompresu i maści. Napar należy pić na bezsenność, depresję, wyczerpanie nerwowe, niestrawność, mdłości, przeziębienia i grypę. Nalewka jest skuteczniejsza od naparu. Kompres można przykładać na miejsca opuchnięte. Z kolei maść będzie skuteczna w leczeniu opryszczki lub miejsc po ugryzieniach owadów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze