Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Szanowna Pani,

Rozpoznanie anemii wymaga wdrożenia odpowiedniego postępowania. Zależy ono od przyczyny oraz stopnia jej ciężkości.
Pytanie zadane przez Panią jest mało precyzyjne. Nie można określić ogólnie "czasu trwania" anemii. Nieleczona sama nie ustąpi. Długość i sposób leczenia zależy od przyczyny oraz stopnia ciężkości..
Najogólniej rzecz ujmując niedokrwistość może wynikać z zaburzenia procesów tworzenia krwinek czerwonych, nadmiernej ich utraty lub wzmożonego ich niszczenia.
Relatywnie najczęściej mamy do czynienia z niedokrwistościami niedoborowymi. Spośród nich większość stanowi niedobór żelaza, poza tym niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego. Niedobór dwóch ostatnich występuje często u osób spożywających duże ilości alkoholu.

Alkohol może ponadto w ogóle upośledzać wchłanianie w przewodzie pokarmowym, więc mimo spożywania dużych ilości pokarmów bogatych w żelazo, jego wchłanianie może być niewystarczające.

Nie można wykluczyć również innych przyczyn niedokrwistości, niezwiązanych ze spożywaniem alkoholu, których jest bardzo wiele i nie sposób wszystkich wymienić.

Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny anemii, dlatego konieczne jest wykonanie badań. Należy zacząć od morfologii i w zależności od zmian tam występujących zrobić kolejne.
W tym celu doradzam udanie się do lekarza rodzinnego, który po rozmowie i badaniu fizykalnym powinien wdrożyć odpowiednią diagnostykę a następnie leczenie.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty