Badania przed pobraniem szpiku do przeszczepu

witam Jestem zarejestrowany jako potencjalny dawca szpiku w fundacji DKMS Dostalem odzew ze moje antygeny sa zgodne z konkretnym biorca lecz aby to potwierdzic potrzebny jest szereg badan. Pod jakim katem wykonywane sa takie badania? Tylko pod katem chorob zakaznych czy rowniez pod katem innych substancji obcych w organizmie?? dziekuje za odpowiedz

Witam,
Istnieją dwie metody pozyskania krwiotwórczych komórek macierzystych.

Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (tzw. pobranie peryferyczne, afereza). Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania. W przypadkach kiedy w ciagu jednego dnia nie uda się zebrać wystarczającej ilości komórek macierzystych, konieczne jest powtórzenie procesu kolejnego dnia.

Podczas badania próbki krwi lub wymazu z jamy ustnej określa się jedynie cechy zgodności antygenowej. Dodatkowe badania mające na celu wykluczenie obecności wszelkich wirusów (nie tylko HIV, ale również wirusów żółtaczki zakaźnej typu B i C), wykonywane są w momencie zostania faktycznym Dawcą.