Czy pobieranie szpiku kostnego boli?

Witam. Czy pobieranie szpiku kostnego boli? Chcialabym zalogowac sie i zostac dawca ale jestem osoba bardzo bojaca sie... moze to glupie ale z 2 str chciala bym pomuc komus.

Witam! Nie ma powodów do niepokoju. Pobieranie szpiku nie boli. Szpik pobiera się metodą aferezy polegającej na na oddzieleniu w separatorze (specjalistyczne urządzenie służące do oddzielania różnych składników krwi) komórek krwiotwórczych od innych komórek krwi. Do jednej żyły dawcy podłączana jest igła z drenem, którym krew płynie do separatora, do drugiej żyły krew po oddzieleniu komórek krwiotwórczych w separatorze wraca do dawcy.