Badanie krwi a dwukrotnie przekroczony poziom żelaza
Witam, moje zapytanie dotyczy wyniku badania krwi z którego wynika,że poziom żelaza jest dwukrotnie przekroczony.Lekarz jednak nie wykazał żadnego zainteresowania, dlatego zaczęłam sama szukać informacji na ten temat.Zaniepokoila mnie hemochromatoza gdyż bardzo towarzyszą mi bardzo częste zatrucia pokarmowe.W tym tyg mam mieć USG jamy brzusznej, ponieważ odczuwam ból nerek i pęcherza, mam duże osłabienie.Czy badanie USG wystarczająco nakresli stan wątroby jeśli jest wykonywane w kierunku nerek?

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Badania krwi - TG
TG ? czyli trójglicerydy ? są estrami gliceroli i kwasów tłuszczowych. Są również podstawowym substratem energetycznym w organizmie oraz składnikiem tkanki tłuszczowej. Sprawdź czym grozi ich nadmiar ? czyli czym jest hipertriglicerydmia.
Witam Panią,
W badaniu usg jamy brzusznej ocenia się zarówno nerki, jak i wątrobę, więc wstępna ocena będzie możliwa. W zaawansowanej chorobie (hemachromatozie) badania typu Tomografia Komputerowa i Rezonans Magnetyczny wykazują zwiększoną zawartość żelaza w wątrobie (usg może tego nie wykazać) Sugerowałbym Pani oznaczenie wcześniej stężenia ferrytyny, transferyny oraz ASPAT i ALAT i z wynikami udanie się do lekarza.
Pozdrawiam serdecznie.
Marek Derkacz