Bóle kolan przy wysiłku fizycznym

Witam, od kilku lat męczę się z bólem kolan, zwłaszcza przy wysiłku fizycznym. Po wielu wizytach u paru specjalistów stwierdzono u mnie przerost błony maziowej. Niestety gdy spytałam o leczenie zaproponowano mi (jednocześnie odradzono ze względu na mój wiek-18 lat) operację kolan. Ostatnio zaczęłam chodzić na siłownię, ale nie wiem czy ćwiczenia (np. na rowerku czy bieżni) mi nie zaszkodzą. Co mam zrobić? Zostawić kolana w takim stanie w jakim są pomimo że bolą? Jakie będą skutki przeciążenia?

Witam.
Przerost błony maziowej kolana najczęściej jest wynikiem przebytych stanów zapalnych stawu. Najczęściej objawia się bólem w czasie poruszania się.
Długotrwałe zgięcie kolan np. w pozycji siedzącej, chodzenie po schodach, długie spacery, biegi czy jazda na rowerze również mogą spowodować podrażnienie i wywołać ból.
Operacja nie musi być jedynym wyjściem, w młodym wieku warto rozpocząć od leczenia zachowawczego. Może pomóc rehabilitacja połączona z leczeniem farmakologicznym przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym oraz fizykoterapią (jonoforeza, fonoforeza, krioterapia). W czasie trwania leczenia najlepiej ograniczyć aktywność fizyczną, która wywołuje dolegliwości bólowe, głównie przysiady, bieganie i wchodzenia po schodach.
Odpowiednio dobrane leczenie powinno pomóc zmniejszyć dolegliwości. Należy unikać bólu z czasie ćwiczeń, każdy stan zapalny może niekorzystnie wpływać na stan stawów kolanowych.
Pozdrawiam

Witam.

Rowerek jeśli nie będzie na nim ustawionego zbyt wielkiego obciążenia na pewno Pani nie zaszkodzi. Po rowerku powinna się Pani czuć znacznie lepiej. Tak samo sprawa ma się z basenem. Proszę tylko unikać ruchu nogami jak do żabki.
Bieganie i skakanie - szczególnie po twardym podłożu może podrażniać staw kolanowy i prowadzić do stanów zapalnych wewnątrz stawu.

Na pewno nie może zrezygnować Pani całkowicie z ruchu - będzie tylko gorzej. Trzeba być aktywnym. Jedynie proszę ograniczyć takie formy wysiłki, które prowokują ból.

Warto też robić ćwiczenia stabilizujące stawy kolanowe - proszę zapytać fizjoterapeuty.

Pozdrawiam