Brak poprawy po operacji ścięgna Achillesa

Mam 65 lat. 24.10.2011 r. przebyłam operacje ścięgna Achillesa nad piętą. 8.12.2011 zdjęcie gipsu, czyli 6 tygodni gips od stopy powyżej kolana. Rehabilitację zaczęłam dnia 4.01.2012 r. Po 4 dniach przywołano chirurga, który stwierdził podejrzenie zakrzepicy, noga spuchnięta, świecąca łydka twarda. Na oddziale zrobiono USG, gdzie stwierdzono zakrzepicę żył głębokich pod kolanem. Na oddziale byłam 5 dni dostając zastrzyki zakrzepowe. Po 5 dniach do domu i dalej zastrzyki 100 mg 2 razy dziennie, czopki. Minęło już tyle dni (12) noga jest spuchnięta i łydka twarda, na wizytę u lekarza mam być po skończeniu zastrzyków, czyli 1.02.2012. Jestem bardzo zmartwiona brakiem poprawy. Mimo że nie chodzę (tylko po mieszkaniu za potrzebą). Jak długo będzie to wszystko trwało i co mogę zrobić jeszcze by było lepiej? Bardzo się boję. Dziękuję. Pozdrawiam!

KOBIETA, 66 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Niestety, ale w przypadku zakrzepicy żył głębokich leczenie jest długotrwałe i najczęściej w przypadku pierwszego incydentu tej choroby trwa około 3 miesięcy. W takim przypadku stosuje się najczęściej długotrwale leki przeciwzakrzepowe (głównie heparyny drobnocząsteczkowe). Widoczne efekty rekanalizacji (odetkania) żył są zauważalne dopiero około 4-6 tygodnia leczenia. Proszę, więc w takim wypadku uzbroić się w cierpliwość i poczekać na efekty leczenia przeciwzakrzepowego. Takie objawy jak Pani opisuje jeszcze mogą się utrzymywać ze 3-4 tygodnie. Ustępować będą bardzo wolno. Trzeba pamiętać, że większość dnia i w nocy kończyna dolna musi być położona wyżej niż reszta ciała. Nie należy rozgrzewać kończyny dolnej. Zimne prysznice na kończynę dolną od stopy do uda. Zaleca się spokojne, niedługie spacery. Wprowadzenie kompresjoterapii (bandaże elastyczne lub pończochy uciskowe) w 3-4 tygodniu leczenia farmakologicznego. Oczywiście stosowanie oprócz leków przeciwzakrzepowych diosminy. Kontrole u chirurga według wyznaczonych terminów. Kontrolny USG Doppler żył po 4-6 tygodniach leczenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty