Co mam robić z tymi torbielami w kolanie?

Dzień dobry, w marcu miałam wykonany zabieg artroskopii kolana- miałam skręcenie kolana z pęknięciem rogu łąkotki przyśrodkowej. Łąkotka została zszyta, przeszłam dwie rehabilitacje. Fizjoterapeuci podejrzewali, że w nodze dzieje się coś niedobrego ponieważ cały czas mam niestabilną i słabą nogę, przy chodzeniu potrafi nagle się zgiąć, przy zastosowaniu tejpów po 3 miesiącach opuchlizna zeszła, powoli wraca mi czucie na kolanie, ale po zdjęciu plastrów opuchlizna wraca. Tydzień temu wykonałam MR i wykazał 2 torbiele w obrębie rogu łąkotki przyśrodkowej, oraz sygnał płynów nad kolanem gdzie cały czas wraca opuchlizna. Co dalej? Na wizytę lekarza prowadzącego muszę czekać kilka tygodni. Co spowodowało pojawienie się torbieli i płynów ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

szybkość regeneracji po skręceniu kolana i zabiegu artroskopii zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od indywidualnej predyspozycji osoby. Jedni dochodzą do pełni zdrowia szybciej, inni wolniej – taki stan rzeczy trzeba zaakceptować. W Pani przypadku pojawia się dodatkowa komplikacja w postaci nawracającej opuchlizny oraz utworzenia torbieli, które często powstają przy złożonych uszkodzeniach łąkotek stawowych. Torbiele są miejscami gromadzenia płynu stawowego i wynikiem wytworzenia w łąkotce mechanizmu zastawkowego, przez który płyn przemieszcza się tylko w kierunku torbieli. Jednymi z częstych objawów towarzyszącym tej dolegliwości są przemijające obrzęki stawowe oraz wrażenie osłabienia kończyny.

Leczenie nieoperacyjne jest wskazane tylko w przypadkach małych i niedających dużych objawów torbielach. Polega ono głównie na oszczędzaniu kończyny, stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz nakłuwaniu zmian, odsączaniu z nich płynu i aplikacji leków bezpośrednio do zmiany. Istnieje taka ewentualność, że zalecane będzie leczenie operacyjne, czyli ponowna artroskopia z dekompresją torbieli i leczeniu uszkodzenia łąkotki. Niekiedy stosowane jest także usunięcie torbieli przez otwarte dojście chirurgiczne. Jednak o tym, jak będzie przebiegało dalsze Pani leczenie zdecyduje lekarz prowadzący, warto z nim rozmawiać o dolegliwościach, jak i o możliwościach podjęcia odpowiednich kroków, by jak najszybciej powrócić do pełni sił.

Więcej na podobne tematy przeczyta Pani w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/rekonstrukcja-kolana-charakterystyka-objawy-zabieg-rehabilitacja,

https://portal.abczdrowie.pl/lakotka-charakterystyka-lakotka-przysrodkowa-lakotka-boczna-objawy-uszkodzenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.