Co mam robić z tymi torbielami w kolanie?

Dzień dobry, w marcu miałam wykonany zabieg artroskopii kolana- miałam skręcenie kolana z pęknięciem rogu łąkotki przyśrodkowej. Łąkotka została zszyta, przeszłam dwie rehabilitacje. Fizjoterapeuci podejrzewali, że w nodze dzieje się coś niedobrego ponieważ cały czas mam niestabilną i słabą nogę, przy chodzeniu potrafi nagle się zgiąć, przy zastosowaniu tejpów po 3 miesiącach opuchlizna zeszła, powoli wraca mi czucie na kolanie, ale po zdjęciu plastrów opuchlizna wraca. Tydzień temu wykonałam MR i wykazał 2 torbiele w obrębie rogu łąkotki przyśrodkowej, oraz sygnał płynów nad kolanem gdzie cały czas wraca opuchlizna. Co dalej? Na wizytę lekarza prowadzącego muszę czekać kilka tygodni. Co spowodowało pojawienie się torbieli i płynów ?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

szybkość regeneracji po skręceniu kolana i zabiegu artroskopii zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od indywidualnej predyspozycji osoby. Jedni dochodzą do pełni zdrowia szybciej, inni wolniej – taki stan rzeczy trzeba zaakceptować. W Pani przypadku pojawia się dodatkowa komplikacja w postaci nawracającej opuchlizny oraz utworzenia torbieli, które często powstają przy złożonych uszkodzeniach łąkotek stawowych. Torbiele są miejscami gromadzenia płynu stawowego i wynikiem wytworzenia w łąkotce mechanizmu zastawkowego, przez który płyn przemieszcza się tylko w kierunku torbieli. Jednymi z częstych objawów towarzyszącym tej dolegliwości są przemijające obrzęki stawowe oraz wrażenie osłabienia kończyny.

Leczenie nieoperacyjne jest wskazane tylko w przypadkach małych i niedających dużych objawów torbielach. Polega ono głównie na oszczędzaniu kończyny, stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz nakłuwaniu zmian, odsączaniu z nich płynu i aplikacji leków bezpośrednio do zmiany. Istnieje taka ewentualność, że zalecane będzie leczenie operacyjne, czyli ponowna artroskopia z dekompresją torbieli i leczeniu uszkodzenia łąkotki. Niekiedy stosowane jest także usunięcie torbieli przez otwarte dojście chirurgiczne. Jednak o tym, jak będzie przebiegało dalsze Pani leczenie zdecyduje lekarz prowadzący, warto z nim rozmawiać o dolegliwościach, jak i o możliwościach podjęcia odpowiednich kroków, by jak najszybciej powrócić do pełni sił.

Więcej na podobne tematy przeczyta Pani w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/rekonstrukcja-kolana-charakterystyka-objawy-zabieg-rehabilitacja,

https://portal.abczdrowie.pl/lakotka-charakterystyka-lakotka-przysrodkowa-lakotka-boczna-objawy-uszkodzenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty