Co oznacza opis badania USG w nerce?

Dzień dobrym. Na I usg wymiary zmiany ogniskowej na nerce: 70x54x54. Trzy dni później usg powtórzone w innej placówce i przez innego lekarza: 76x42x56. Czy można uznać że zmiana zmieniła rozmiar (wzrosła? zmalała?).

Lek. Paweł Szadkowski

Żeby porównać ze sobą dwa badania i określić dynamikę zmian najlepiej jeśliby badanie wykonywał ten sam lekarz i aparatem USG o tej samej jakości. Badanie USG jest badaniem dynamicznym i w dużej mierze zależy od subiektywnej oceny badającego. Charakter zmiany i choroba podstawowa wpływa na ewentualne powiększanie/zmniejszanie się zmiany, ale jest raczej mało prawdopodobne żeby w 3 dni doszło do znacznego jej powiększenia.