Co oznacza to stwierdzenie w wynikach TK?

Witam. Miałam robiony tomograf i wyszło to ; ścieńczała warstwa korowa o okolicy dolnego bieguna nerki prawej. Co to oznacza?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badanie narządów układu moczowego. To istotne postępowanie w celu wykrycia wszelkich nieprawidłowości występujących w organizmie.

Nie wspomniano natomiast, w jakim dokładnie celu było wykonywane badanie, a także, czy występują pewne niepokojące dolegliwości.

Istotne jest również, czy obecne są jakieś choroby przewlekłe, wymagające specjalistycznego leczenia.

Ze względu na odległość oraz brak pełnego opisu badania tomografii komputerowej, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani przedstawiony wynik. Można by stwierdzić, że prawdopodobnie uchwycono obniżoną grubość warstwy korowej nerki. Przyczyn takiej przypadłości może być wiele, jednakże ostateczną diagnozę powinien postawić jedynie lekarz specjalista.

Zalecamy zatem konsultację z nefrologiem, który po dokładnej analizie wyniku badania obrazowego zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-masz-zdrowe-nerki

https://portal.abczdrowie.pl/nefroptoza-nerki

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-nerki-prawidlowej-wielkosci-ze-znaczna-warstwa-korowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.