Co takiego może znaczyć niskie ciśnienie?

Jestem zdrowa 43 letnia kobieta. Od jakiegoś czasu narzekam na zawroty głowy, przemęczenie, bóle głowy. Po zbadaniu ciśnienia okazało się ze jest bardzo niskie. Zawsze miałam 120-80 teraz jest to w granicach 95/106-60/70. Zdarza się ze z rana potrafi być poniżej 90. Po wypiciu wody wzrasta ale nie przekracza 107. Czy to naturalne w moim wieku czy może być objawem jakiejś choroby. Co powinnam zrobić by wyregulować i podwyższyć cisnienie.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opisane przez Panią dolegliwości, jak zawroty głowy, przemęczenie oraz bóle głowy mogą pojawić się przy niskim ciśnieniu. Ponadto pacjenci z hipotonią mogą skarżyć się na problemy z koncentracją, zimne dłonie oraz stopy czy senność. W pierwszej kolejności zalecamy kontakt z lekarzem medycyny rodzinnej oraz internistą. Na początek przydatne mogą być badania laboratoryjne. Możliwe, że lekarz zleci Pani morfologię, aby ocenić ogólny stan Pani zdrowia. Jeżeli uzna, że będzie konieczna dalsza diagnostyka, prawdopodobnie skieruje Panią na leczenie specjalistyczne. Decyzja o dalszych badaniach i stosowanym leczeniu będzie już zależna od kardiologa.

Niskie ciśnienie może towarzyszyć zarówno chorobom kardiologicznym, jak i o podłożu endokrynologicznym – np. niedoczynności tarczycy lub chorobie Hashimoto. Czasami taki stan może mieć związek z przyjmowanymi lekami. Niedociśnienie może pojawić się również w przebiegu anemii.

W leczeniu niskiego ciśnienia stosuje się m.in. środki farmakologiczne. Ich stosowanie zawsze powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Więcej na temat niskiego ciśnienia można przeczytać w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/niedocisnienie-tetnicze

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów serwisu na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niskie-cisnienie-a-sennosc

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-niskie-cisnienie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-niskie-cisnienie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.