Co zrobić w przypadku niedostatecznie rozwiniętej żuchwy?

Moim problemem, wydaje mi się, jest niedostatecznie rozwinięta żuchwa. Dotychczas nie przywiązywałem do tego wagi, lecz gdy w ostatnim czasie zobaczyłem swoje zdjęcia wykonane z boku, stwierdziłem, że wygląda to co najmniej nieestetycznie. Broda jest bardzo mała i cofnięta w stosunku do górnej szczęki o ok. 3 cm., przez co zwija mi się skóra pod nią oraz w dolnej części policzków, tworzy mi się drugi podbródek, a dolna warga jest lekko wywinięta do góry. Efekt jest taki, że kształt mojej twarzy z profilu przypomina "trójkąt" - policzki wydają się duże i pulchne (choć twarz mam chudą), broda "zapada" się w szyję. Kiedy wysunę żuchwę na tyle, żeby mieć prosty profil, dolny łuk zębowy zachodzi na górny. Wiem, że tego typu wady leczy ortodonta, jednak moje zęby stykają się prawidłowo - nie ma przerwy pomiędzy dolnym a górnym łukiem zębowym. Czy da się z tym coś zrobić? Czy jest to wada szkieletowa, czy może już taka moja "uroda" i pozostaje mi leczenie u chirurga plastycznego? Do jakiego lekarza powinienem się zgłosić na konsultację?

Najlepiej trzeba będzie zobaczyć czy żuchwa jest cofnięta czy też za krótka. Cofniętą żuchwę można wysunąć, krótka wymaga chirurgicznego wydłużenia. Warto skonsultować się z lekarzem ortodontą, który zleci stosowne badania RTG a potem je przeanalizuje. Pozdrawiam