Codzienny ból brzucha i problemy z wydalaniem

Witam mam 18 lat 3,5 miesiąca temu przez dłuższy czas miałam problemy z załatwianiem się. Załatwiałam się 2 razy w tyg Od 3,5 mies prawie codziennie boli mnie brzuch i wiem że muszę skorzystać z łazienki Bólu nie umiem dokładnie opisać jest on w środkowej części i boli mnie cały brzuch oprócz podbrzusza Nie mam powodu do stresowania się czasem brzuch bolał mnie z zimna ale to bardzo rzadko najczęściej po kawie miałam takie objawy ale kawę pijam bardzo rzadko Proszę o pomoc

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane dolegliwości bólowe jak najbardziej mogą być wynikiem zaparć. Przede wszystkim powinna Pani pomyśleć o tym jak się Pani odżywia. To nieprawidłowa dieta jest bowiem najczęstszą przyczyną zarówno zaparć jak i pośrednio dolegliwości bólowych brzucha. Oczywiście możliwe są także inne patologie a obrębie przewodu pokarmowego, aczkolwiek w tak młodym wieku są one znacznie mniej prawdopodobne. Sugeruję zwrócić uwagę na dietę. Jeśli objawy nie ustąpią pomimo diety konieczne będzie przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki.

Witam. Zalecam wizytę u lekarza rodzinnego. Trzeba ocenić charakter bólu (napadowy, ciągły, promieniujący, zwiżany z jedzeniem), obecną częstość wypróżnień, wygląd stolca, inne dolegliwości, zarzywane leki i wykonać badanie lekarskie. Wtedy będzie można podjąć decyzję odnośnie wstępnej diagnozy I badań dodatkowych