Cukrzyca i pomiar poziomu glukozy a dieta

Witam serdecznie. Mam 58 lat, tydzień temu stwierdzono u mnie cukrzycę. Na czczo poziom cukru wyniósł 186 mg/dl. Biorę lek przeciwcukrzycowy przepisany przez lekarza 2 razy dziennie. Staram się odżywiać zdrowo, więcej spacerować. Tylko mam pytanie: czy mając cukrzycę w ogóle nie mogę już skosztować kawałka czekolady ani kawałeczka urodzinowego tortu? Idą święta, uwielbiam piec ciasta. Czy nie będę mogła spróbować wypieku? Bardzo proszę o odpowiedź, to dla mnie bardzo ważne. Z góry dziękuję.

Poziom cukru powyżej 180 mg/dl jest tym, który zagraża pracy nerek, oczu, serca. Spożywanie słodkości lub cukrów prostych w innej postaci powoduje podwyższanie glukozy jeszcze bardziej. Jako dietetyk niestety muszę przyznać, że nie powinna Pani spożywać żadnych słodyczy dopóki poziom glukozy na czczo nie spadnie poniżej 140 mg/dl.

Na podstawie wyniku jaki Pani podaje zdaje się, że Pani dieta wymaga dodatkowej korekty.

Należy zrezygnować nie tylko ze słodyczy, ale też miodu, dżemu i innych tego typu produktów, wszystkiego co zrobione jest z tzw. białej mąki (pieczywo, makarony), soków owocowych, mleka zwierząt (zawiera proste cukry, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi).

A skupić się natomiast na większym spożyciu warzyw we wszystkich kolorach i w dowolnej postaci w ilości 0,5 kg dziennie.
Dodatkowo jeżeli spożywa Pani mięso, nabiał, jaja polecane jest, aby te produkty spożywać zawsze w towarzystwie wspomnianych wcześniej warzyw.

Ponadto zalecane jest aby nie zjadać więcej jak 1 owoc dziennie - najlepiej na 2 razy.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli