Cukrzyca i pomiar poziomu glukozy a dieta

Witam serdecznie. Mam 58 lat, tydzień temu stwierdzono u mnie cukrzycę. Na czczo poziom cukru wyniósł 186 mg/dl. Biorę lek przeciwcukrzycowy przepisany przez lekarza 2 razy dziennie. Staram się odżywiać zdrowo, więcej spacerować. Tylko mam pytanie: czy mając cukrzycę w ogóle nie mogę już skosztować kawałka czekolady ani kawałeczka urodzinowego tortu? Idą święta, uwielbiam piec ciasta. Czy nie będę mogła spróbować wypieku? Bardzo proszę o odpowiedź, to dla mnie bardzo ważne. Z góry dziękuję.
KOBIETA, 58 LAT ponad rok temu

Czym są peny do insuliny?

Peny to jeden ze sposób podawania insuliny chorym na cukrzycę. Na czym polega ich działanie? Na ten temat wypowiada się prof. Elżbieta Piontek, diabetolog.

Poziom cukru powyżej 180 mg/dl jest tym, który zagraża pracy nerek, oczu, serca. Spożywanie słodkości lub cukrów prostych w innej postaci powoduje podwyższanie glukozy jeszcze bardziej. Jako dietetyk niestety muszę przyznać, że nie powinna Pani spożywać żadnych słodyczy dopóki poziom glukozy na czczo nie spadnie poniżej 140 mg/dl.

Na podstawie wyniku jaki Pani podaje zdaje się, że Pani dieta wymaga dodatkowej korekty.

Należy zrezygnować nie tylko ze słodyczy, ale też miodu, dżemu i innych tego typu produktów, wszystkiego co zrobione jest z tzw. białej mąki (pieczywo, makarony), soków owocowych, mleka zwierząt (zawiera proste cukry, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi).

A skupić się natomiast na większym spożyciu warzyw we wszystkich kolorach i w dowolnej postaci w ilości 0,5 kg dziennie.
Dodatkowo jeżeli spożywa Pani mięso, nabiał, jaja polecane jest, aby te produkty spożywać zawsze w towarzystwie wspomnianych wcześniej warzyw.

Ponadto zalecane jest aby nie zjadać więcej jak 1 owoc dziennie - najlepiej na 2 razy.

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty