Czy krwawienie i ból podbrzusza w 8 miesiącu ciąży wymagają konsultacji lekarskiej?

Jestem w 8 miesiącu ciąży u krawie i boli mnie podbrzusze do lekarza idę za 2 dni czy nic się nie stanie mojemu dziecku czy mam się martwić ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, każde krwawienie oraz towarzyszący mu ból brzucha powinny być sygnałem ostrzegawczym dla przyszłej mamy. Często bowiem takie dolegliwości świadczą o tym, że dzieje się coś niepokojącego i należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się niezwłocznie na izbę przyjęć. Nie należy bagatelizować takich objawów – niezależnie od wieku ciąży. Objawy, które Pani opisuje towarzyszą jednej z najgroźniejszych dolegliwości – przedwczesnemu odklejaniu się łożyska. Łożysko jest narządem dostarczającym dziecku wszelkich niezbędnych do życia i wzrostu oraz rozwoju składników, w tym tlenu. Gdy łożysko przedwcześnie się oddzieli, grozi to niedotlenieniem dziecka, a nawet jego śmiercią. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/przedwczesne-odklejenie-lozyska. Na szczęście nie jest to częstym zjawiskiem, niemniej krwawienie z dróg rodnych zawsze wymaga badania ginekologicznego. Może okazać się, że krwawienie nie zagraża dziecku, bowiem ma związek np. z polipami, nadżerką czy żylakami – w przypadku nadżerki wystarczą globulki dopochwowe. Zachęcam do zapoznania się z materiałem, który omawia możliwe przyczyny krwawienia w ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-w-ciazy-poczatki-poronienie-zalecenia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.