Czy mogę poruszać się bez kul?

Dzień dobry, Przeszedłem operację po złamaniu które dotyczyło: zamknięta repozycja więzozrostu piszczelowo-strzałkowego prawego oraz otwarta repozycja kostki przyśrodkowej i zespolenie za pomocą 2 śrub kaniulowanych. W 6 tygodniu po operacji mam udać się na wizytę kontrolną a następnie zdjąć ortezę. W 10 tygodniu przewidziano „wyjęcie” śrub z więzozrostu. Moje pytanie brzmi, jak wyglada okres pomiędzy 6 a 10 tygodniem od operacji? Czy będę mógł poruszać się bez kul przed wyjęciem śrub? Czy będę poruszał się bez ortezy jednak wciąż z pomocą kul? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

złamanie kostek goleni to dość powszechny uraz. W dolnej części nóg znajdują się dwie kości, które łączą kolano z kostką, czyli: goleń oraz strzałka. Goleń jest większa i biegnie po wewnętrznej stronie nóg. Strzałka jest dużo mniejsza i jest umiejscowiona po zewnętrznej stronie. Podjęte przez lekarzy działania zależą od urazu. Przede wszystkim należy złożyć kość i utrzymać ją we właściwej pozycji. Aby unieruchomić nogę, stosuje się między innymi: opatrunek gipsowy, śruby, a także śruby i metalową płytkę.

Pana przypadek wydaje się dość złożony. Kule przy leczeniu złamań stanowią dodatkowy punkt podparcia, konieczny celem odciążenia jednej kończyny lub zapewnienia lepszej stabilności. W pańskiej sytuacji nieobciążanie kończyny jest uzasadnione aż do usunięcia śrub. Po zabiegu zapewne rozpocznie Pan rehabilitację, podczas której w pierwszej fazie również może być konieczne wpieranie się kulami, jednak przez nie więcej niż kilkanaście dni. Zachęcam do zapoznania się z poniższymi artykułami, znajdzie w nich Pan treści przydatne w procesie dochodzenia do sprawności:

https://portal.abczdrowie.pl/zlamania-kostek-goleni

Należy pamiętać, że nie tylko samo chodzenie o kulach jest ważne, ale i obracanie się, które następuje wokół nogi zdrowej. Powinien Pan zostać przeszkolony z nauki prawidłowego poruszania się o kulach.

https://portal.abczdrowie.pl/zlamania-kosci

https://uroda.abczdrowie.pl/rehabilitacja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.