Czy mogę poruszać się bez kul?

Dzień dobry, Przeszedłem operację po złamaniu które dotyczyło: zamknięta repozycja więzozrostu piszczelowo-strzałkowego prawego oraz otwarta repozycja kostki przyśrodkowej i zespolenie za pomocą 2 śrub kaniulowanych. W 6 tygodniu po operacji mam udać się na wizytę kontrolną a następnie zdjąć ortezę. W 10 tygodniu przewidziano „wyjęcie” śrub z więzozrostu. Moje pytanie brzmi, jak wyglada okres pomiędzy 6 a 10 tygodniem od operacji? Czy będę mógł poruszać się bez kul przed wyjęciem śrub? Czy będę poruszał się bez ortezy jednak wciąż z pomocą kul? Z góry dziękuje za odpowiedź.
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

złamanie kostek goleni to dość powszechny uraz. W dolnej części nóg znajdują się dwie kości, które łączą kolano z kostką, czyli: goleń oraz strzałka. Goleń jest większa i biegnie po wewnętrznej stronie nóg. Strzałka jest dużo mniejsza i jest umiejscowiona po zewnętrznej stronie. Podjęte przez lekarzy działania zależą od urazu. Przede wszystkim należy złożyć kość i utrzymać ją we właściwej pozycji. Aby unieruchomić nogę, stosuje się między innymi: opatrunek gipsowy, śruby, a także śruby i metalową płytkę.

Pana przypadek wydaje się dość złożony. Kule przy leczeniu złamań stanowią dodatkowy punkt podparcia, konieczny celem odciążenia jednej kończyny lub zapewnienia lepszej stabilności. W pańskiej sytuacji nieobciążanie kończyny jest uzasadnione aż do usunięcia śrub. Po zabiegu zapewne rozpocznie Pan rehabilitację, podczas której w pierwszej fazie również może być konieczne wpieranie się kulami, jednak przez nie więcej niż kilkanaście dni. Zachęcam do zapoznania się z poniższymi artykułami, znajdzie w nich Pan treści przydatne w procesie dochodzenia do sprawności:

https://portal.abczdrowie.pl/zlamania-kostek-goleni

Należy pamiętać, że nie tylko samo chodzenie o kulach jest ważne, ale i obracanie się, które następuje wokół nogi zdrowej. Powinien Pan zostać przeszkolony z nauki prawidłowego poruszania się o kulach.

https://portal.abczdrowie.pl/zlamania-kosci

https://uroda.abczdrowie.pl/rehabilitacja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty