Czy możliwa jest suplementacja witamin i dieta na cofnięcie zmian naczyniowych w mózgu?

Witam serdecznie.Czy istnieje jakas mozliwosc odpowiedniej suplementacji witaminowej,farmakologicznej lub ewentualnie odpowiedniej diety zeby cofnac i nie dopuscic do powstania w mozgu nowych zmian naczyniowych i ognisk leukoarajozy? Badania wykluczyly SM,brak objawow i ubytkow neurologicznych,wszystkie badania pmr-ok,badanie mri-zmiany naczyniowe o nietypowej lokalizacji i morfologii dla sm.

Dzień dobry,

Leukoarajoza to choroba naczyń, dlatego też dieta powinna wzmacniać naczynia oraz chronić przez miażdżycą.

Zalecane są antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki tlenowe. Wstępują w zielonej herbacie, warzywach i owocach np. brokuły, czarna porzeczka, papryka czerwona itp.

Zalecane są także kwasy omega -3, które wstępują w orzechach włoskich, oleju lnianym, oliwie z oliwek, tranie. Wpływają korzystnie na naczynia oraz komórki nerwowe.

Również korzystnie na układ krążenia wpływa beta glukan występujący w otrębach owsianych i płatkach owsianych.

Dieta jak najbardziej ażeby ułatwić krążenie unikać ,skoki ciśnienia, miaźdzyce, to co jest nie cofnie się,

Dzień dobry!
Istnieje możliwość i suplementacji i odpowiedniej diety wzmacniające naczynia krwionośne bogato zaopatrzonej w kwasy Omega-3 oraz antyoksydanty (hamują powstawanie wolnych rodników w organizmie) . W diecie bardzo ważne są antyoksydanty, które występują w owocach i warzywach. Dobrym źródłem antyoksydantów są: czarne porzeczki, truskawki, jeżyny, borówki, maliny, agrest, granaty, winogrona, pomarańcze, śliwki, ananasy, cytryny, grejpfruty, morele, aronia, czerwona kapusta, papryka, natka pietruszki, brukselka, szpinak, bób, fasola, brokuły, kalafiory, pomidory. Z kolei kwasy Omega-3 znajdują się m.in. w rybach (najlepiej morskich), orzechach, oleju lnianym, oliwie z oliwek czy awokado.
Pozdrawiam!

Wiec nie ma leków ,ani preparatów dietetycznych które spowodują odwrócenie procesu

zaawansowania zmian w naczyniach.Decyzję co do postępowania terapeutycznego powinien podjąć lekarz ,który zna Pani sytuację zdrowotną i tu ocena musi być całościowa ( uwzględnienie problemów kardiologicznych,metabolicznych,obecności czynników ryzyka chorobami naczyniowymi np.nadciśnienie tętnicze ,otyłość ,cz.genetyczne etc.
Przy obecności hiperlipidemii istnieje możliwość leczenia statynami.

Pozdrawiam ciepło

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Decyzja o farmakoterapii i ewentualnej suplementacji należy do lekarza prowadzącego, ja bym radziła ograniczyć tłuszcze trans oraz omega6 działające prozapalnie i włączyć do diety antyoksydanty.