Czy tak wysokie ciśnienie i szybkie bicie serca może wynikać z zaburzeń lękowych?

Witam mam 21 lat i choruję na zaburzenia lękowe od poniedziałku przyjmowałam lek setaloft 50mg wczoraj nagle zaczęło mi bic serce miałam 130 uderzeń na minutę o ciśnienie 159/101 i czułam lodowate uczucie w klatce piersiowej pogotowie mnie zabrało EKG miałam w porządku boje się że to z moim sercem jest coś nie tak a Pani doktór powiedziała że to nerwicowe co robić by nie mieć tak kolejny raz

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt :)

Zaprezentowane przez Panią symptomy wskazują na objawy pochodzenia zaburzeń nerwicowo-lękowych.

Sugerowałabym, by równolegle z zaleconą farmakoterapią rozważyć psychoterapię, najlepiej w paradygmacie poznawczo-behawioralnym - co byłoby dla Pani kompleksową i przez to efektywną forma terapii.

Z życzeniami dla Pani pozytywnych zdarzeń,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Witam. Objawy nerwicy lekowej, jakich Pani doświadcza, są nieprzyjemne, ale nie zagrażają Pani życiu, bo jak Pani już wie, nie wynikają z choroby serca. Zazwyczaj trwają nie dłużej niż 20 minut. Z farmakoterapią dobrze byłoby połączyć psychoterapię, aby leczenie było kompleksowe i trwałe. Leki działają łagodząc objawy takie jak wzrost tętna i ciśnienia, kołatanie serca, ale nie rozwiązują problemu u jego źródła. Tutaj może pomóc właśnie psychoterapia, która nie działa tak szybko jak farmakoterapia, ale sięga do głębszych, psychologicznych przyczyn, których leki nie są w stanie rozwiązać. Celem leczenia nie jest przyjmowanie leków do końca życia, ale osiągnięcie przez pacjenta takiego dobrostanu żeby był w stanie żyć i radzić sobie bez nich, czyli bez objawów, leków i psychoterapii. Właśnie dlatego ważne jest połączenie tych dwóch form leczenia. Ponieważ dopiero co zaczęła Pani przyjmować lek, proszę też porozmawiać z lekarzem psychiatrą, gdyż w wielu przypadkach trzeba ok. 6 tygodni, aby doświadczyć pozytywnego działania leku.
Pozdrawiam i życzę powrotu do pełni zdrowia. Małgorzata Mróz, tel. 661 033 392