Czy taka zmiana jest dość poważna?

Dzień dobry. Miałam uraz kolana. Spadłam ze schodów na skrzywione kolano i myślałam ze naderwalam więzadło. W usg wyszło: wysięk, gęsia stopka obrzęknięta, pasmo biodrowo-piszczelowe z wysiłkiem, chondromalacja 2 stopnia, chrząstka przewezona o nierównym obrazie, cechy lateralizacji, mm nieco wystaje poza szparę stawowa napinając mcl, obraz łąkotek niejednorodny, zniekształcenie zwyrodnieniowe kłykci i mcl wyraźnie obrzekniete z wysiłkiem w odcinku bliższym, uszkodzenie 1/2 stopnia. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy to poważne? Czekam na wizytę u lekarza ale mam ją dopiero za tydzień i nie wiem co robić
KOBIETA, 27 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisane uszkodzenia kolana wskazują na kilka problemów, które mogą wymagać odpowiedniej interwencji lekarskiej. Wysięk w kolanie, obrzęk "gęsiej stópki" (jest to obszar, gdzie przyczepiają się pewne mięśnie i ścięgna), chondromalacja II stopnia (zwyrodnienie chrząstki), uszkodzenie więzadła oraz zmiany zwyrodnieniowe są stanami, które mogą powodować ból i dyskomfort.

W trakcie czekania na wizytę lekarską zalecamy odpoczynek, stosowanie zimnych okładów oraz używanie elastycznego bandaża, który usztywni i ustabilizuje kolano.

Ważne jest, aby nie ignorować objawów i nie forsować nogi przed konsultacją z lekarzem. Wskazane objawy mogą wymagać bardziej szczegółowej diagnostyki i odpowiedniego leczenia, które lekarz dostosuje po osobistym zbadaniu i ocenie stanu kolana. Zachowanie ostrożności i odpowiedni odpoczynek teraz może znacznie pomóc w procesie rekonwalescencji.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://uroda.abczdrowie.pl/urazy-stawu-kolanowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.