Dieta i ćwiczenia dla nastolatki przy odchudzaniu

Witam! Mam 12 lat i 147 centymetrów wzrostu. Moja waga wynosi 46kg. Czy to dobra waga? Jestem na diecie od miesiąca: zero słodyczy, sport, posiłki zawsze o tych samych godzinach, nie głoduję się, a przekąski to owoce. Ćwiczę również z Mel B. Schudłam 1kg. Co jeszcze mogłabym zrobić, aby schudnąć?

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Podana masa ciała mieści się w normie. Zalecałabym zastosować się do zasad zdrowego odżywiania. Regularność spożywanych posiłków (najlepiej 5 w ciągu dnia), wykluczenie słodyczy (w tym także napojów słodzonych) oraz kalorycznych przekąsek typu krakers i chipsy, zwiększenie podaży warzyw i owoców oraz regularna (najlepiej codzienna ) aktywność fizyczna, to bardzo dobre nawyki - proszę je kontynuować. Ponadto warto wybierać spośród produktów zbożowych te z pełnego ziarna - zawierają dużo składników mineralnych i błonnika, który reguluje pracę jelit i wywołuje uczucie sytości.
Cennym składnikiem diety jest tez białko, które powinno pochodzić z chudego mięsa, mleka i produktów mlecznych (jogurt, maślanka, kefir, ser twarogowy itp.) o niskiej zawartości tłuszczu.
Stosowanie takiego stylu życia będzie sprzyjało normalizacji masy ciała, jednak należy pamiętać, że efekty będą pojawiały się stopniowo (ale za to będą trwałe).