Dlaczego miewam te skoki ciśnienia mając 60 lat?

Jaki może być powód skoków cisnienia ,średnio dwa razy w tygodniu mimo.brania regularnie Prestarium 10, oraz Propranololu.atak zaczyna się nagle ,gdy wcześniej mam ciśnienie wzorcowe i nie po wysiłku czy zdenerwowaniu ,ot, po prostu,dodatkowo mam wrażenie że czasem wzrasta mi po przyjęciu tabletki. Mam 60 lat.kobieta.mieszkam w UK.tu tylko pielęgniarka mierzy mi ciśnienie,wyniki z krwi do bre,a lekarz jakoś nie chce mnie widzieć,gdyby ciśnienie mocno wzrosło wzywać karetkę, oto cała porada.dodam że Prestarium, -tutaj Perindopril -jest przepisany przez kardiologa z Polski tu tylko kontynuacja i zwiększenie dawki.
KOBIETA, 60 LAT 2 miesiące temu

Syndrom białego fartucha

Różnica wyniku ciśnienia tętniczego mierzonego samodzielnie w domu niż podczas pomiaru u lekarza, może być wynikiem syndromu białego fartucha. Szacuje się, że 30 proc. pacjentów ujawnia nadciśnienie białego fartucha. Dr Piotr Gryglas wyjaśnia, na czym dokładnie polega to zjawisko.

Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

Rozumiem, że skoki ciśnienia krwi mimo stosowania leków takich jak Prestarium (substancja czynna - peryndopryl) i Propranolol mogą być dla Pani źródłem znacznego niepokoju. Samo w sobie podniesione ciśnienie jest czynnikiem stresującym dla organizmu.

Skoki ciśnienia mogą mieć bardzo różnorodne źródła, w tym na przykład interakcje w przyjmowanych lekach, zmiany w diecie, spożycie niektórych produktów, stan zdrowia nerek, a także inne ukryte schorzenia, takie jak zaburzenia tarczycy czy problemy z nadnerczami.

Skoro zmiany ciśnienia występują u Pani niespodziewanie i bez wyraźnego powodu, ważna byłaby samoobserwacja pod kątem korelacji z wydarzeniami przed epizodem podniesionego ciśnienia, jak przyjęte leki, czy jest Pani wypoczęta, czy noc była przespana, czy nie była Pani w silnym stresie, czy nie występują inne objawy sugerujące np. problemy z tarczycą itp. Do tego niezbedne jest przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki u lekarza. Proszę rozważyć konsultację z innym specjalistą, jeżeli aktualne podejście lekarskie nie przynosi spodziewanych rezultatów. Takie objawy nie powinny być bagatelizowane i pozostawione bez diagnozy. Możliwe, że potrzebne są dodatkowe badania, takie jak holter ciśnieniowy, który monitoruje ciśnienie przez 24 godziny lub dłużej, być może adekwatne badania z krwi.

Jeśli ma Pani wrażenie, że wzrost ciśnienia jest związany z przyjmowaniem leku, warto to również omówić z lekarzem – może okazać się, że konieczna jest modyfikacja dawkowania lub zmiana specyfiku.

Zapraszam też do przeczytania artykułów zawierających opisane wyżej wątki:

- https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie

- https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie

- https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

- https://portal.abczdrowie.pl/prestarium-sklad-leku-dawkowanie-skutki-uboczne-opinie

- https://portal.abczdrowie.pl/propranolol-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-dzialania-niepozadane

- https://portal.abczdrowie.pl/metody-na-stres

Życzę Pani szybkiego wyjaśnienia sytuacji i powrotu do zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty