Dlaczego miewam te skoki ciśnienia mając 60 lat?

Jaki może być powód skoków cisnienia ,średnio dwa razy w tygodniu mimo.brania regularnie Prestarium 10, oraz Propranololu.atak zaczyna się nagle ,gdy wcześniej mam ciśnienie wzorcowe i nie po wysiłku czy zdenerwowaniu ,ot, po prostu,dodatkowo mam wrażenie że czasem wzrasta mi po przyjęciu tabletki. Mam 60 lat.kobieta.mieszkam w UK.tu tylko pielęgniarka mierzy mi ciśnienie,wyniki z krwi do bre,a lekarz jakoś nie chce mnie widzieć,gdyby ciśnienie mocno wzrosło wzywać karetkę, oto cała porada.dodam że Prestarium, -tutaj Perindopril -jest przepisany przez kardiologa z Polski tu tylko kontynuacja i zwiększenie dawki.
KOBIETA, 60 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem, że skoki ciśnienia krwi mimo stosowania leków takich jak Prestarium (substancja czynna - peryndopryl) i Propranolol mogą być dla Pani źródłem znacznego niepokoju. Samo w sobie podniesione ciśnienie jest czynnikiem stresującym dla organizmu.

Skoki ciśnienia mogą mieć bardzo różnorodne źródła, w tym na przykład interakcje w przyjmowanych lekach, zmiany w diecie, spożycie niektórych produktów, stan zdrowia nerek, a także inne ukryte schorzenia, takie jak zaburzenia tarczycy czy problemy z nadnerczami.

Skoro zmiany ciśnienia występują u Pani niespodziewanie i bez wyraźnego powodu, ważna byłaby samoobserwacja pod kątem korelacji z wydarzeniami przed epizodem podniesionego ciśnienia, jak przyjęte leki, czy jest Pani wypoczęta, czy noc była przespana, czy nie była Pani w silnym stresie, czy nie występują inne objawy sugerujące np. problemy z tarczycą itp. Do tego niezbedne jest przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki u lekarza. Proszę rozważyć konsultację z innym specjalistą, jeżeli aktualne podejście lekarskie nie przynosi spodziewanych rezultatów. Takie objawy nie powinny być bagatelizowane i pozostawione bez diagnozy. Możliwe, że potrzebne są dodatkowe badania, takie jak holter ciśnieniowy, który monitoruje ciśnienie przez 24 godziny lub dłużej, być może adekwatne badania z krwi.

Jeśli ma Pani wrażenie, że wzrost ciśnienia jest związany z przyjmowaniem leku, warto to również omówić z lekarzem – może okazać się, że konieczna jest modyfikacja dawkowania lub zmiana specyfiku.

Zapraszam też do przeczytania artykułów zawierających opisane wyżej wątki:

- https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie

- https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie

- https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

- https://portal.abczdrowie.pl/prestarium-sklad-leku-dawkowanie-skutki-uboczne-opinie

- https://portal.abczdrowie.pl/propranolol-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-dzialania-niepozadane

- https://portal.abczdrowie.pl/metody-na-stres

Życzę Pani szybkiego wyjaśnienia sytuacji i powrotu do zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.