Dlaczego moje ciśnienie jest takie wysokie?

Witam! Mam 49 lat, dwa miesiące temu dostałem bardzo wysokie ciśnienie 260/130 [odgarniałem śnieg, intensywnie zaczęło mi się kręcić w głowie, ledwo doszedłem do domu 25 m], zabrano mnie do szpitala, przebywałem 5 dni i zostałem wypisany [wyniki miałem dobre, echo serca, powiększona lewa komora, zaburzenia relaksacji lewej komory]. Dostałem leki. Po przyjściu do domu miałem ciśnienie w normie. Po trzech tygodniach konsultowałem z lekarzem dalsze branie leków, powiedział, że jak ciśnienie jest dobre, by nie brać w ogóle.

Miałem kilka razy podwyższone ciśnienie do 180/100, ale zawsze po wieczornym posiłku. Od kilku dni mam podwyższone ciśnienie po posiłkach [południowy i wieczorny], cukier mam niski, badam cały czas i mam 75-85, najwyższy jaki miałem 128. Podejrzewam, że to leki tak działają [wyczytałem, że obniżają cukier - np. L***]. Raz dostałem bardzo duże nadciśnienie, nagle po zjedzeniu dwóch kawałków ciasta. Od wyjścia ze szpitala schudłem 12 kg, ważyłem 94, teraz 82 kg. Co robić ? Proszę o odp. Pozdrawiam

Szanowny Panie,

to co przychodzi od razu do głowy to odpowiedź - słuchać zaleceń lekarza prowadzącego. Jeżeli ma Pan rozpoznane nadciśnienie tętnicze, to trzeba STALE brać leki, bo ciśnienie jest dobre z powodu działania leków. Rzecz do ustalenia to dawki. Ponieważ schudł Pan znacznie - ciśnienie mogło się obniżyć i dawki stosowanych leków należy dopasować. Zalecana wartość ciśnienia to poniżej 140/90 mmHg.

Oczywiście istnieje możliwość, że bez leczenia wartości ciśnienia będą prawidłowe - wtedy można próbować je odstawić na stałe. Ale z tego co Pan pisze, jak Pan nie stosuje leków to ciśnienie "skacze". Na zakończenie jeszcze raz podkreślam, że nadciśnienie tętnicze jest chorobą, w której zazwyczaj stosuje się kilka leków, należy je stosować STALE, a dawki dobierać indywidualnie.