Dlaczego po przyjmowaniu żelaza mam zawroty głowy?

Witam, mam postępującą anemię (podobno przede wszystkim przez wegetarianizm - nie jem żadnego mięsa, w tym ryb od 3,5 roku), ale czułam się dobrze, może chwilowe braki siły i zwiększona potrzeba na sen. Ostatnio lekarz wypisał mi żelazo, witaminy z grupy B12 i witaminę C. Zaczęłam to przyjmować i zaczęły się zawroty głowy, o wiele większy brak siły, ogólnie prawie cały czas kręci mi się w głowie, czasem mocniej, czasem lżej i takie uczucie jak dzień po wypiciu alkoholu (zaznaczam, że ani razu odkąd przyjmuje te leki nie piłam alkoholu). Czy powinnam brać je nadal? Czy to jakieś uczulenie? A może dawki są za wysokie i jest nadmiar tych witamin? Proszę o odpowiedź, Magda
ponad rok temu

Witam!

Osłabienie i zawroty głowy to niespecyficzne objawy, które mogą się pojawić podczas stosowania praktycznie każdego leku - także żelaza, czy witamin. Pisze Pani, że niedokrwistość postępuje - nie powinna Pani na własną rękę odstawiać leku nawet, jeśli nie odczuwała Pani objawów choroby. Przewlekle rozwijająca się anemia może długo pozostać niezauważona - organizm adaptuje się do tego stanu, uruchamiając mechanizmy kompensacyjne. Nie oznacza to jednak, że jest ona obojętna dla zdrowia.

Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który zalecił stosowanie żelaza i witamin - być może wystarczy modyfikacja leczenia - np. zmiana sposobu dawkowania leków (np. rozdzielenie ich na kilka mniejszych dawek stosowanych częściej) czy zmiana preparatów witamin i żelaza, aby zmniejszyć przykre dla Pani dolegliwości.

Pozdrawiam