Dlaczego wciąż nie mam okresu!? Czy za dużo ważę?

Cześć mam 12 lat i dostałam okres listopadzie 7 teraz jest już 10 grudzień a ja nie dostałam okresu czemu !? Proszę pomóżcie mi może ze za dużo ważę? Waga 61 kg

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych Twoja waga oscyluje około 92 centyla, co oznacza, że jest zbyt wysoka w stosunku do Twojego wieku. Jednakże nie podałaś nam swojego wzrostu. Może być bowiem tak, że jesteś statystycznie wyższa od innych dziewczynek w Twoim wieku i Twoja waga jest jak najbardziej proporcjonalna w stosunku do wzrostu. Bez wartości wzrostu nie jesteśmy jednak tego w stanie ocenić. Powinnaś udać się w tym celu na przykład do lekarza pierwszego kontaktu.
Na brak miesiączki nie ma raczej wpływu Twoja waga, ale wiek. Pamiętaj bowiem, że jesteś w początkowym okresie dojrzewania, kiedy miesiączka ma cechy nieregularności, co może oznaczać nawet kilkumiesięczne przerwy.