Ilość cukru w codziennej diecie

Dzienna dawka cukru powinna wynosić 10% więc ile gram dziennie mogę go spożyć?

Teraz musi Pani wyznaczyć z tego 10%, przy 1800 kcal dziennie oznacza to 180 kcal. 1 g cukru dostarcza 4 kcal, a więc otrzymaną ilość energii z cukru należy podzielić przez 4 ażeby uzyskać dopuszczalną podaż cukru w diecie. W tym wypadku wynosi ona 45 g.
Proszę pamiętać, że uwzględnia to nie tylko ilość cukru świadomie dodaną do żywności, ale także cukry proste zawarte w owocach i gotowych daniach.
Pomimo dopuszczenia spożycia 10% energii dziennej z cukru zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia podaż tego składnika powinna być jak najmniejsza.