Jak mogę poradzić sobie z zakwasami?

Witam! Jak poradzic sobie z zakwasami? Poniewaz 2dni temu robiłem hardkorowo brzuszki i dzisiaj mam problemy ze wstaniem z łózka oraz nie moge sie wyprostowac do konca gdy chodze z bólu.

Aleksander Ropielewski

Najlepszym sposobem na mikrourazy mięśni jest rozciąganie po wysiłku, ew. schłodzenie (w przypakdku brzucha nie ma to sensu). Nie ma metody aby w sposób szybki przyspieszyć proces regeneracji mikrourazów po nadmiernym wysiłku.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

Zakwasy” to nic innego jak nagromadzenie się kwasu mlekowego, który powstał w momencie, kiedy wysiłek fizyczny był zbyt intensywny a organizm „nie zdążył” z dostawą tlenu do mięśni. To taki uboczny produkt metabolizmu. Poprawienie krążenia krwi w zakwaszonych partiach mięśniowych przyczynia się do „wypłukania tego kwasu”. Można to zrobić po wysiłku/treningu. Najłatwiej zrobić to biorąc na przemian gorący i zimny prysznic. Jest jednak druga strona medalu. Potocznie uważa się, że ból występujący na drugi dzień po wysiłku jest objawem zakwasów. Nie jest tak do końca. Kwas mlekowy jest usuwany w kilka, kilkanaście godzin po treningu (albo szybciej o ile weźmiemy wcześniej opisany prysznic). Okazuje się, że dyskomfort fizyczny, określany mianem „zakwasów” jest wynikiem mikrourazów włókien mięśniowych (DOMS - Delayed Onset of Muscle Soreness). Na tą dolegliwość pomaga ciepły prysznic albo ciepła kąpiel. Lepszy dopływ krwi oznacza szybszą naprawę naderwanych włókienek mięśniowych i ostateczne pozbycie się kwasu mlekowego.
Można również wykorzystać maści rozgrzewające. Bez recepty dostaniemy je w aptekach (np. maść końska, – ale uwaga, co producent to inna receptura i działanie – najlepiej dobrać na drodze eksperymentów). Takie maści oprócz poprawy krążenia w bolących mięśniach, działają też przeciwzapalnie i tonizująco. Bardziej luksusowe rozwiązanie to masaż, który rozluźni zmęczone mięśnie i przyspieszy ich regenerację.