Jak prawidłowo obliczyć wiek ciąży?

Na USG wynik wyszedł 17,2 mm, widać zarodek, wiek ciąży określono na 5 tyg. i 6 dni, czy jest to realny wiek ciąży, czy moja ciąża jest młodsza?
USG zrobiłam 16 lipca, w okolicach 7/8 czerwca miałam krwawienie, był to czas, w którym zbliżał się mój okres, jednak spodziewałam się go później, krwawienia były słabe, przestało po jednym dniu. Potem jeszcze miałam małe plamienie i się wszystko zastopowało, „normalną” miesiączkę miałam w maju, w okolicach 12 maja.
Cykl mój trwa około 30 dni, krwawienia nie mniej niż 5, zwykle bardzo bolesne, czego nie odczułam w czerwcu. Test robiłam za granicą, jednak u polskiego lekarza, lekarz dodał parę dni do wyniku (około 5 dni) USG, aby ustalić termin porodu, ponieważ liczył cykl na podstawie ostatniego krwawienia, czekam z niecierpliwością na odpowiedź.
Serdecznie dziękuję

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wiek ciąży najdokładniej określić można właśnie na podstawie USG na wczesnym etapie. Dokładność takiego szacowania wynosi 2-3 dni, przy ciąży poczętej w sposób naturalny. Wynika z tego, że do zapłodnienia i owulacji doszło około 19 czerwca.
Tak więc albo doszło do przesunięcia w czasie owulacji po miesiączce 12 maja, albo krwawienie zaobserwowane przez Panią 8-9 czerwca było początkiem nowego cyklu, w którym poczęła się ciąża.
Lekarz zmienił datę porodu o pięć dni w stosunku do 8 czerwca, ponieważ zwykle zakłada się, że owulacja następuje w 14 dni po pierwszym dniu krwawienia; u Pani było to ok. 9-10 dni, stąd zmiana terminu porodu.

Pozdrawiam serdecznie!