Jak radzić sobie z silnym bólem podczas oddawania stolca?

Dzień dobry. Jestem prawie 3 tygodnie po porodzie. Od tego czasu nie mogę sama oddać stolca. Posiłkuję się czopkami glicerowymi. Dużo piję i dbam o to co jem. Wczoraj poczułam parcie i też użyłam czopka. Podczas wydalania czułam piekący, kłujący ból odbytu. A stolec był bardzo duży i grupy. Podczas podcierania zauważyłam odrobinę krwi. Co mam zrobić? Jak sobie radzić?

Redakcja abcZdrowie

Witam, proszę dać sobie czas – zaparcia podczas ciąży są zjawiskiem powszechnym, ale ten stan również może się utrzymywać i po porodzie – nawet do 12 tygodni. Jeśli Pani dieta jest właściwa, to jest bogata w błonnik, warzywa oraz dba Pani o nawodnienie organizmu, to sygnał, że winowajcą jest progesteron, który może hamować perystaltykę jelit. Tym samym prowadzi do problemów z oddawaniem stolca. Najskuteczniej z zaparciami radzi sobie dieta – warto wiedzieć, że pewne składniki pokarmowe szczególnie pozytywnie wpływają na pracę układu trawiennego i w okresie zaparć warto spożywać je częściej. Są to zwłaszcza: produkty pełnoziarniste, owoce takie jak jabłka, truskawki, maliny i gruszki czy warzywa – pomidory, ogórki, szpinak, jarmuż. Więcej o diecie na zaparcia w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zaparcia. Stosowanie czopków jeszcze bardziej rozleniwia jelita i nie jest dobrym wyjściem. Natomiast pomocne mogą być ziarna siemienia lnianego – ta roślina nie tylko jest niezwykle cenna z uwagi na zawartość kwasów omega-3, ale też picie naparu z niej pobudza perystaltykę oraz powleka jelita powłoczką ochronną, która może zniwelować ból podczas defekacji. Doraźnie może Pani stosować laktulozę lub parafinę, powinny pomóc również na problemy z twardym stolcem, który rani odbyt. Niektóre kobiety cenią sobie również napój z wody z sokiem cytryny oraz miodem – wypijany na czczo może przyspieszyć proces wypróżniania się. Jeśli to nie pomoże, być może warto wypróbować koktajl na zaparcia. Jego receptura dostępna jest pod tym adresem: https://parenting.pl/koktajl-na-zaparcia-dla-kobiet-w-ciazy-przepis-anny-lewandowskiej. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.