Jaka rehabilitację powinienem zastosować?

Witam, mam 38 lat i od roku odczuwam bóle w kręgosłupie w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Rt wykazało zmiany zwyrodnieniowe. Lekarz zalecił rehabilitację i gimnastykę. Miałam robione prądy na bolący kręgosłup, ale nie czuje żadnej poprawy. Jakie zabiegi rehabilitacyjne byłyby wskazane w moim przypadku? Dodam, że dużo jeżdżę na rowerze, spaceruję. Z góry dziękuje za odpowiedź
38 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Prawidłowe leczenie choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa ma na celu zmniejszenie częstości, nasilenia i czasu trwania zaostrzeń, wydłużenie okresów bez bólu i zapewnienie prawidłowego funkcjonowania, mimo pojawiających się okresowo dolegliwości. Terapia łączy wiele aspektów: przyjmowanie leków, unieruchomienie, ćwiczenia, fizykoterapię, psychoterapię i ergonomię. Niekiedy konieczne bywa również leczenie operacyjne.

Wśród zabiegów rehabilitacyjnych przydatnych w terapii zmian zwyrodnieniowych warto wymienić:
- zabiegi z zastosowaniem prądu, np. prądy diadynamiczne czy interferencyjne,
- jonoforezę: miejscowe podawanie leków (najczęściej przeciwzapalnych i przeciwbólowych) przy pomocy pola elektrycznego,
- pole magnetyczne zmienne o niskiej częstotliwości (5-50 Hz) – zabieg jest przeciwwskazany u osób ze stymulatorem serca, w zaburzeniach czynności tarczycy, niewyrównanej cukrzycy, w nowotworach;- biostymulację laserową,
- ultradźwięki,
- zabiegi głęboko rozgrzewające: okłady parafinowe, zmienne pole magnetyczne o wysokiej częstotliwości,
- masaż wodny i masaż ręczny.