Kifoza, skolioza, odstające łopatki i płaskostopie

Witam Mam 20 lat Posiadam od kiedy pamiętam dużą kifozę, odstające łopatki oraz przez płaskostopie również skoliozę. Gimnastyka korekcyjna nie pomogła.Przeszkadza mi to i rzuca się w oczy. Fizjoterapeuta powiedział mi, że da się to wyprostować, ale po jakimś czasie będzie wracać do poprzedniego stanu. W związku z tym mam kilka pytań: - Czy można po operacji wrócić do siłowni? - Czy możliwa jest jedna operacja na kifozę i skoliozę? - Czy istnieją skuteczniejsze zabiegi niż w polskich klinikach?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Przebycie zabiegu operacyjnego nie wyklucza powrotu na siłownię. W części pacjentów możliwa jest jednoczasowa korekcja kifozy i skoliozy - wszystko zależy jednak od szczegółowych danych klinicznych (przede wszystkim nasilenia tych nieprawidłowości). A propos skuteczności zabiegów... Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie nie wiedząc jaki zabieg będzie konieczny. O szczegółach proszę zatem porozmawiać ze specjalistą ortopedą.