Łożysko przodujące w 14 tygodniu ciąży

Dzień dobry!

Czy łożysko przodujące w 14 tygodniu ciąży jest naturalnym objawem? Czy wraz z wiekiem ciąży umiejscowi się we właściwym miejscu? Jakie konsekwencje niesie za sobą łożysko przodujące?

Dziękuję za odpowiedź!

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Łożysko przodujące nigdy nie jest normalnym zjawiskiem. Jest to stan w którym dochodzi do zbyt niskiego (zbyt bliskiego ujścia wewnętrznego kanału szyjki macicy) zagnieżdżenia się łożyska w ścianie macicy. Ciąża taka jest zagrożona powikłaniami tj. poronienie, poród przedwczesny, krwawienia z dróg rodnych. Łożysko przodujące nie zmienia swojej pozycji tak więc nie ma możliwości, że się wycofa.

Łożysko przodujące występuje częściej u kobiet po zabiegach wyłyżeczkowania jamy macicy, w ciąży wielopłodowej i ciążach powikłanych wadami płodu. Duża liczba porodów wcześniej również zwiększa ryzyko tego powikłania.

W przypadku rozpoznania łożyska przodującego bezwzględnie unika się badania wewnętrznego zarówno przed porodem, jak i w czasie porodu. Wszelkie interwencje i badania muszą być wykonywane w warunkach szpitalnych.

Proszę być dobrej myśli i porozmawiać o swojej ciąży i powikłaniu z lekarzem prowadzącym.