Nawracające stany obniżonego nastroju

Od kilku lat zmagam się z nawracającymi stanami obniżonego nastroju. Kiedyś były to krótkotrwałe epizody, którym towarzyszyło uczucie beznadziejności i bezsensu. Od listopada 2013 roku czuje się znacznie gorzej, to nie są już zwykłe dołki psychiczne, jakie miałem do tej pory a coś więcej. Obniżony nastrój, przygnębienie utrzymuje się u mnie praktycznie przez cały czas, przez większość dni w miesiącu, które są przeplatane, krótkimi, kilkudniowymi okresami, dobrego samopoczucia, kiedy to wracam do równowagi psychicznej. Do tego pojawiły się objawy, których wcześniej nie miałem. Oprócz wspomnianego poczucia bezsensu i beznadziejności dołączyły m.in. permanentne uczucie zmęczenia i senność w ciągu dnia, spadek energii i motywacji z jednoczesnym poczuciem znudzenia, ogólne zniechęcenie i spowolnienie- jakaś tak ociężałość, od roku też nachodzi mnie nieuzasadnione uczucie niepokoju, raczej o słabym nasileniu, któremu towarzyszy częste oddawanie moczu i stolca, zwiększona potliwość i uderzenia gorąca, czasami przyspieszone tętno. Poza tym zmniejszona rozmowność. Z natury jest osobą małomówną, ale w te dni w ogóle nie chce mi się rozmawiać. Zwiększone problemy z pamięcią i wysławianiem się, zamartwianie się i ogólny pesymizm dotyczący mojej własnej przyszłości, czasami zbieranie się na płacz, częste bóle głowy, zwłaszcza w godzinach popołudniowych, wahania nastroju tzn. są krótkie chwile, kiedy nastrój się poprawia, zwłaszcza, kiedy trochę poleżę w łóżku albo jestem z psem na spacerze i z kimś tam zamienię kilka zdań, Nie mam myśli samobójczych, ale czasami mam pragnienie, żeby to moje życie się już skończyło. Większość objawów, o których napisałem nie występuje jednocześnie w tym samym czasie. Poprawę odczuwam późnym wieczorem, kiedy to większość objawów takich jak zmęczenie ustępuje, jednak po przebudzeniu znów się gorzej czuje, pojawia się - nie wiem jak to nazwać – jakieś uczucie trwogi, niepokoju czasem połączone z poceniem się, uderzeniami gorąca, które po jakiś 20 minutach ustępują. Pomimo tego jak się czuje jestem w stanie jakoś normalnie funkcjonować, wykonywać codzienne obowiązki jak wychodzenie z psem na spacer, po zakupy czy chodzenie do pracy dorywczej. Podejrzewam, że ma to związek moim długoletnim siedzeniem w domu wynikajće z braku pracy a raczej nieomożności jej podjęcia od 2001 roku z powodu lęku, który mi towarzyszy od tamtej pory.
MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Witam, opisał Pan wiele objawów utrudniających Panu funkcjonowanie. Warto przekonać się z czym dokładnie maja one związek, a mogą mieć z wieloma rzeczami, od fizycznych zmian zdrowotnych po psychiczne. Doradzam by w miarę możliwości postarał się Pan zmobilizować do wizyt u lekarza POZ, który zleci badania( odnośnie ,,zmęczenie, senność itp) oraz u lekarza psychiatry w celu diagnozy pozostałych opisanych przez Pana objawów, lekarz dopyta o długość trwania poszczególnych stanów, ich nasilenie itp czynniki oraz pokieruje Pana dalej, prawdopodobnie również do psychologa. Pozdrawiam, życząc mobilizacji do wizyt i wytrwałości w poprawie swojego stanu.

0

Witam serdecznie,
Opisane przez Pana objawy mogą wskazywać na zaburzenia depresyjne. Depresja to problem, z którym można coś zrobić. Nie musi Pan tak się czuć. Najlepiej udokumentowaną skuteczność w leczeniu depresji ma terapia poznawczo-behawioralna. Gdyby zdecydował się Pan na psychoterapię, proszę pytać, czy terapeuta skończył specjalistyczne 4-letni szkolenie z psychoterapii, np. poznawczo-behawioralnej. O tym, jak znaleźć psychoterapeutę, przeczyta Pan tutaj
http://martadziekanowska.wordpress.com/2014/09/29/76/

Gdyby nie mógł Pan z jakiegoś powodu na razie skorzystać z psychoterapii, może Pan sięgnąć po książkę Umysł ponad nastrojem Ch. Padesky (dostępna np. na stronie wydawnictwa WUJ lub GWP) , która może być bardzo pomocna. Wielu psychoterapeutów korzysta z niej podczas pracy z pacjentami.

Pozdrawiam i gorąco zachęcam, aby Pan sobie pomógł,
Marta Dziekanowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty