Niewielka torbiel wątroby - jak leczyć?

Witam, jestem 33 letnią kobietą i mam rozpoznaną torbiel na wątrobie. Robiłam badanie TK i wynik jest taki: "W obrębie prawego płata wątroby (seg. 8) widoczna zmiana o desyjności płynowej o wymiarach ok. 87 x 86 x 85 - torbiel prosta modelująca środkową i prawą żyłę wątrobową. Drobne pojedyncze zmiany o podobnym charakterze w seg. 1,2 i 4 wielkości 6 mm". Chciałabym się spytać w związku z tym o wiele rzeczy na przykład Co powinnam w tej sytuacji zrobić i do jakiego lekarza się udać. Czy ta torbiel to może pozatek choroby nowotworowej Czy czeka mnie operacja Proszę o wyjaśnienie mi tych rzeczy. Pozdrawiam

Jeśli nie ma Pani dolegliwości związanych z tą torbielą, nie ma Pani cech uszkodzenia wątroby, jej niewydolności to wystarczająca jest obserwacja tej torbieli. To torbiel prosta i poniżej 10 cm średnicy, więc raczej obecnie nie wymaga leczenia operacyjnego. W takim wypadku wskazane byłoby jako kontrola USG jamy brzusznej co około 6-12 miesięcy (to wystarczające badanie i najmniej obciążające w przypadku torbieli wątroby). Jeśli torbiel powiększałaby się lub dawała dolegliwości wskazane zapewne będzie jej operacyjne usunięcie. Dobrze by było jeszcze w tej sprawie skonsultować się z hepatologiem.

Magdalena Mroczek

Torbiele wątroby często wykrywane są przypadkowo w trakcie badań usg, zawłaszcza kiedy nie dają żadnych objawów. Torbiel wątroby zazwyczaj nie daje, szczególnie w początkowej fazie, kiedy jest niewielka żadnych objawów i zazwyczaj nie jest złośliwa. Wyróżnia się kilka różnych rodzajów torbieli wątroby, w zależności od wieku pacjenta w momencie ich powstania i od ich budowy histologicznej:
torbiel prosta wątroby-jest niezłośliwa, zazwyczaj niewielka. Nie daje żadnych objawów, czasami może powodować ból w prawym podbrzuszu i nudności. Najczęściej jest zmianą wrodzoną.
torbiel bąblowcowa- zazwyczaj przez wiele lat nie daje żadnych objawów, może powodować żółtaczkę i ból w nadbrzuszu oraz uczucie pełności. Zarażenie człowieka następuje najczęściej przez kontakt z psem.
torbielogruczolak wątroby-długo nie daje żadnych objawów, z czasem może powodować ból i brak uczucia łaknienia.
gruczolakorak torbielowaty - jest to zmiana złośliwa z tendencją do tworzenia przerzutów. Zazwyczaj występuje u osób starszych. Powstaje w wyniku zmiany łagodnego torbielogruczolaka wątroby w zmianę złośliwą
zwyrodnienie torbielowate wątroby-jest to choroba genetyczna i dziedziczna, wiele torbieli występuje już w młodym wielu w wątrobie i w nerkach.

Torbiele zazwyczaj wykrywane są w badaniu usg, czasami przypadkowo w badaniu CT lub w badaniu rezonansu magnetycznego.

Torbieli prostych zazwyczaj nie usuwa się i nie trzeba ich kontrolować jeśli nie dają objawów i średnicą nie przekraczają 40 mm. Jeśli są większe niż 40 to należy kontrolować je ultrasonograficznie w odstępie czasowym 2, 6, 12, 24 i 36 miesięcy od ostatniego badania. W wątpliwych przypadkach wykonuje się biopsję. Torbiel prostą usuwa się chirurgicznie jedynie jeśli jest bardzo duża i/lub daje dokuczliwe objawy. W przypadku torbieli spowodowanej amebami przyjmuje się doustnie metronidazol.

W Pani przypadku torbiel należy jedynie kontrolować ultrasonograficznie.